Tako orkester kot zbor SF z veliko večino proti Damjanoviču

Od 134 zaposlenih v obeh umetniških organizacijskih enotah Damjanoviča podpira le 14 oziroma 10,4 odstotka zaposlenih.

Objavljeno
21. junij 2017 12.20
V. U., STA
V. U., STA

Člani orkestra in zbora Slovenske filharmonije (SF) večinsko ne podpirajo direktorja Damjana Damjanoviča, so pokazali rezultati najnovejšega glasovanja v obeh ansamblih.

Od 134 zaposlenih v obeh umetniških organizacijskih enotah ga podpira 14 oziroma 10,4 odstotka zaposlenih.

Orkestraši so 17. in 19. junija odgovarjali na vprašanje, ali podpirajo namero ministrstva za kulturo, da direktor Damjanovič zaključi mandat v SF s 1. oktobrom 2018. Od 96 članov orkestra jih je glasovalo 87, pri čemer se jih je 12 izreklo pozitivno, 74 pa negativno. Ena glasovnica je bila neveljavna.

Argumenti na ministrovi mizi še ta teden

Člani zbora SF pa so 15. junija odgovarjali na vprašanje, ali so zadovoljni z direktorjevim delom. Od 38 pevcev jih je glasovalo 34, pri tem sta dva zaposlena obkrožila da, 32 pa ne, je v imenu delavskega predstavništva SF sporočila Marina Kopše.

Kot je še zapisala, rezultati glasovanja tako nedvoumno kažejo, da tudi člani zbora delijo mnenje orkestrskih glasbenikov.

V obeh korpusih so se o Damjanoviču opredeljevali po tem, ko je novi svet zavoda pred tednom dni sklenil ministru za kulturo Tonetu Peršaku predlagati direktorjevo razrešitev. Argumente člani sveta pripravljajo v teh dneh, ministrstvu pa jih bodo po napovedih predsednice Marjetice Mahne posredovali še v tem tednu.

Za Damjanoviča »zrežiran proces«

Kot je napovedalo ministrstvo, bo predlog za Damjanovičevo razrešitev komentiralo po prejemu argumentov. Minister je sicer po informacijah iz SF zaposlenim pred kratkim pojasnil, da nimajo tehtnih razlogov za njegovo razrešitev, in predlagal, da bi počakali do izteka mandata prihodnje leto.

Damjanovič pa je predlog za razrešitev komentiral kot »zrežiran proces« članov sveta zavoda. Zanimivo se mu namreč zdi, da je novi svet v tako hitrem času »odkril več kot računsko sodišče in ostale kontrole v SF, ki niso odkrile nič nezakonitega«, pa tudi notranja revizija ministrstva za kulturo še ni zaključena.

Svet zavoda po njegovih besedah nima argumentiranih krivdnih razlogov, temveč le mnenje, da je kriv za nastalo situacijo v zavodu, kar bodo morali še dokazati. Po njegovi oceni gre »za pritisk na ministra, da bo prisiljen ali pa ne narediti neki korak v nasprotju s svojo voljo in tudi v nasprotju z zakonom«.