Združenje radiodifuznih medijev Cerarja poziva k razrešitvi Peršaka

Minister za kulturo argumente združenja ocenjuje kot pretirane in enostranske.

Objavljeno
22. januar 2018 16.34
V. U., STA, Šp. B.
V. U., STA, Šp. B.

Združenje radiodifuznih medijev pri Medijski zbornici, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, premiera Mira Cerarja poziva, da razreši ministra za kulturo Antona Peršaka.

Ta je namreč po njihovem mnenju nekompetenten za pripravo medijske zakonodaje, ki bo sprejeta v sodelovanju z deležniki in bo slovenskim medijem omogočila obstoj. Združenje radiodifuznih medijev je sklep o javnem pozivu predsedniku vlade sprejelo na letnem zboru članstva v sredo.

Kot so opozorili v današnji izjavi za javnost, mediji z izjemo javnega zavoda Radiotelevizija Slovenija v dveh ključnih dokumentih, ki sta strategija razvoja medijev in nacionalni program za kulturo, sploh niso omenjeni.

Očitki o nepopravljivi škodi

Postopki priprave in sprejemanja dokumentov na ministrstvu za kulturo po njihovih navedbah potekajo brez predhodnega posvetovanja z zainteresirano javnostjo in stroko, poleg tega je minister s svojim odnosom do stroke in medijev »v vseh dosedanjih javnih razpravah pokazal popolno ignoranco ter elementarno nepoznavanje vloge medijev v demokratični družbi«.

Razrešitev Peršaka zahtevajo, »ker je nesprejemljivo, da ministrstvo, pristojno za medije, vodi oseba, ki medijev ne razume in jih tudi ne želi razumeti ter v dveh letih za medije ni naredila praktično ničesar«. Po njihovih navedbah je Peršak s svojo neaktivnostjo naredil slovenskim medijem »dolgoročno nepopravljivo škodo«.

Cerarja zato pozivajo, da po razrešitvi ministra nemudoma pristopi k urgentni pripravi najnujnejših popravkov zakonodaje, ki naj nastanejo v dialogu z izdajatelji medijev, novinarji in stroko, in ne z njihovim ignoriranjem ali sprenevedanjem. »Slovenija potrebuje medijsko zakonodajo, ki bo upoštevala vlogo medijev in novinarjev v demokratični družbi kot enega ključnih nosilcev javnega nadzora nad oblastjo,« so prepričani.

Peršak ostro proti združenju

Minister za kulturo je v izjavi za STA navedbo združenja označil kot neresnično. Po njegovih navedbah sta namreč dve tretjini besedila strategije posvečeni medijem nasploh. Zavrnil je tudi trditev združenja, da na ministrstvu niso popravili prvega osnutka medijske strategije, in pojasnil, da je tri četrtine zadev spremenjenih.

Po njegovih navedbah so se predstavniki ministrstva s predstavniki omenjene zbornice tudi velikokrat sestali. Peršak je še spomnil, da so na ministrstvu pred koncem lanskega leta pripravili spremembe zakona o medijih in tudi predstavnike združenja povabili na predstavitev ter pogovor o tem. »Čeprav smo vnesli kar nekaj njihovih predlogov, so temu tudi oni nasprotovali,« je pojasnil minister. Dodal je, da so sicer predlogu nasprotovali še nekateri drugi deležniki s področja medijev in je bil verjetno tudi to razlog za odločitev koalicije, da ne gredo v spremembe te zakonodaje.

Opomnil je, da je ministrstvo medijsko zakonodajo pripravilo, a se je koalicija odločila, da je tik pred volitvami ne gre spreminjati. Opozoril je še, da je medijem oz. interesnim skupinam s tega področja že kar nekajkrat uspelo preprečiti spremembe zakonodaje. »Interesi skupin so na tem področju zelo različni in kadar je ena skupina zadovoljna, so druge proti,« je dodal.