OVIRANtlon za razumevanje gibalno oviranih

Vrhunec evropskega tedna mobilnosti bo vikend brez avtomobila
Fotografija: Vozički na OVIRANtlonu. FOTO Aleš Stergar/Delo
Odpri galerijo
Vozički na OVIRANtlonu. FOTO Aleš Stergar/Delo

V okviru evropskega tedna mobilnosti (ETM) je v Ljubljani en dan namenjen OVIRANtlonu, na katerem se obiskovalci, med katerimi prevladujejo otroci iz vrtcev in šol, srečajo z več vrstami ovir, s takšnimi, s katerimi se srečujejo gibalno ovirani, s katerimi se srečujejo slepi in slabovidni ter s katerimi se srečujejo gluhi in naglušni.

Tudi danes, v četrtek, je še do petih popoldne mogoče preizkusiti tudi uporabo avtobusa LPP z vidika potnikov z oviranostmi. Ker so v voznem parku LPP v glavnem že nizkopodni avtobusi, je uporaba za potnike z oviranostmi preprostejša. K večji mobilnosti v mestu pripomorejo tudi električni kavalirji, ki vozijo po ožjem mestnem središču. Od tokratnega ETM jih je že sedem.


Visoki pragovi


Iz pogovora z gibalno oviranimi je razumeti, da se je hiter napredek, ki ga je mesto doživelo pred desetletjem, nekoliko upočasnil. Seveda so obnovljene prometnice prilagojene gibanju oseb z oviranostmi, pa vendarle vse le ni čisto zlato. Tako so pragovi nekaterih hiš – in poslovnih prostorov – ob obnovljeni Trubarjevi ulici, pa tudi na Slovenski od Ajdovščine proti Bežigradu, na primer, visoki in brez klančin; primerno rešitev bi verjetno lahko skupaj poiskali mesto in lastniki stavb.

Moteči so tudi kovinski čepi, ki označujejo kolesarske steze na Gosposvetski in Dalmatinovi: moteči za kolesarje in za ljudi z gibalnimi oviranostmi na vozičkih, pa tudi za slepe in slabovidne, saj se že pešci brez oviranosti spotikajo na njih. Slišati pa je tudi priznanje, da ljudje že brez opozoril gibalno oviranih sami pomislijo tudi nanje.


Gremo peš!


Glavna prireditev letošnjega evropskega tedna mobilnosti bo v Ljubljani v soboto, 21. septembra. Letošnjemu sloganu kampanje Gremo peš! in promociji hoje pa je namenjena vrsta prireditev po posameznih četrtnih skupnostih in posameznih starostnih skupinah.


Dvodnevni dan brez avtomobila


Dan brez avtomobila se bo raztegnil na ves konec tedna. Slovenska cesta na odseku med Šubičevo ulico in Aškerčevo cesto bo zaprta od sobote, 21. septembra, od 6. ure do nedelje, 22. septembra, do 17. ure.

Na delu zaprtega območja bo v soboto potekal bogat program različnih dejavnosti in dogodkov, mestni avtobusi pa bodo imeli med zaporo obvoz.

Ves teden je v mestu tudi mobilni kolesarski servis.

Med ETM je v mestu tudi mobilni kolesarski servis. FOTO Aleš Stergar/Delo
Med ETM je v mestu tudi mobilni kolesarski servis. FOTO Aleš Stergar/Delo


Sobotni program


Na zaprtem delu Slovenske bo v soboto sedmo srečanje ekoloških vozil in predstavitev tehnologij ECOmeet.

Na uličnem festivalu »Mesto brez avtomobila« se bodo predstavila različna društva in organizacije ter ponudniki domače hrane.

V sodelovanju z Radiem Antena bo mestna občina z oddajanjem v živo poslušalce spodbujala k prihodu v mesto peš in pozivali k sodelovanju v tematski igri oziroma tekmovanju ter obisku dogodkov ETM. V programu se bodo zvrstili intervjuji s strokovnjaki na področju hoje, povezani s trajnostno mobilnostjo, zdravjem, okoljem, športom, urbanizmom, pohodništvom idr. 

Ob terenskem radijskem studiu bo tudi končna točka tekmovanja (igre) v hoji, kjer bomo najboljšim podelili praktične nagrade. Skozi interaktivna doživetja bomo predstavili evropski projekt ClairCity – za čistejši zrak lahko prispeva vsak, ki se ukvarja z vprašanjem, kako zagotoviti še boljšo kakovost zraka v mestih.

V soboto bo Mednarodni grafični likovni center (MGLC) organiziral »maratonsko« vodstvo po 33. grafičnem bienalu Ljubljana peš

Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in Mestna zveza tabornikov Ljubljana bosta na razširjenem območju mestnega središča izvedli tekmovanje v fotoorientaciji za skupine različnih starostnih kategorij.


Nedelja, 22. september


V nedeljo bo poleg dela Slovenske ceste zaprta tudi Cesta slovenskih kmečkih uporov (cesta na Ljubljanski grad). Na dan brez avtomobila bo vožnja z mestnimi avtobusi LPP brezplačna, brezplačna bo tudi uporaba parkirišč P + R (Dolgi most, Barje, Stožice, Ježica, Studenec).

Ljubljanska kolesarska mreža bo v nedeljo za prijavljene organizirala dve kolesarski turi po Ljubljanskem barju. Na prvi bodo kolesarili do Vnanjih Goric, Podpeči in Lip, od koder se bodo v Ljubljano (na Špico) vrnili z ladjico. Na drugi se bodo z ladjico s Špice zapeljali do Lip, potem bodo kolesarili do Podpeči, Borovnice in Bistre, iz Borovnice pa se bodo nato v Ljubljano vrnili z vlakom. Za prvo turo je bilo ob današnji protestni vožnji v križišču Tivolske in Dunajske samo še eno prosto mesto, za drugo turo pa nekaj več.

Protestna vožnja preko dveh nesemaforiziranih mimobežnih pasov pri zavijanju z Dunajske na Tivolsko cesto. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Protestna vožnja preko dveh nesemaforiziranih mimobežnih pasov pri zavijanju z Dunajske na Tivolsko cesto. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Turizem Ljubljana pripravlja za predhodno prijavljene brezplačne vodene oglede mesta (»Zgodbe ljubljanskih mostov«; ogled kulturne dediščine s poudarkom na Plečnikovi zapuščini) in rekreacijo (ogled mesta z nordijsko hojo; sprehod po ljubljanski promenadi).

Na križišču Vošnjakove in Tivolske ceste bo v organizaciji mestnega oddelka za varstvo okolja dan odprtih vrat na okoljski merilni postaji Ljubljana - Center, ki je namenjen obiskovalcem in manjšim skupinam, ki bi radi pokukali v notranjost avtomatske merilne postaje, kjer potekajo redne meritve onesnaženosti zraka, in se seznanili s tehničnimi podrobnostmi merilnikov in merilnega sistema ter poteka meritev in posredovanja podatkov.

Komentarji: