Več za odvetnike kot za napake v stanovanjih

Stanovanjski sklad in kupci stanovanj v Novem Dragomlju se bodo po večletnem pravdanju končno zunajsodno pogodili.
Fotografija: Stanovalci v Novem Dragomlju se bodo po večletnem sporu končno zunajsodno poravnali z republiškim stanovanjskim skladom. FOTO: Leon Vidic 
Odpri galerijo
Stanovalci v Novem Dragomlju se bodo po večletnem sporu končno zunajsodno poravnali z republiškim stanovanjskim skladom. FOTO: Leon Vidic 

Zaradi napak v soseski Novi Dragomelj pri Domžalah se kupci stanovanj že 15 let pravdajo s stanovanjskim skladom in Etaline inženiringom. Medtem ko je tožba ocenjena na 1,04 milijona evrov, je sklad za pravdne in odvetniške stroške plačal 1,07 milijona evrov.

Minuli teden je bila na ljubljanskem okrožnem sodišču obravnava v zvezi s tožbo lastnikov skladovih stanovanj v Novem Dragomlju proti republiškemu stanovanjskemu skladu. Tožba je ocenjena 1.043.235 evrov, stanovalci pa sklad tožijo zaradi stvarnih napak v stanovanjih in napak na skupnih delih. Vse kaže, da se bosta do začetka julija sprti strani vendarle zunajsodno poravnali.

»Zgodba se vleče že 15 let in z vidika stanovalcev je zelo žalostno, da sklad v tem obdobju ni zmogel skleniti poravnave. Pravdni postopek zajema okoli sto napak,« pravi Maja Koršič Potočnik, pravna zastopnica 151 kupcev skladovih stanovanj, ki so zdaj prejeli končno mnenje sodnega izvedenca za gradbeništvo. »Napake je potrdil, jih opisal in ugotovil, da so zanje krivi na stanovanjskem skladu. Zato je skladu postalo jasno, da bodo napake morali odpraviti in da jih bo to drago stalo. Zato so tudi začeli razmišljati o zunajsodni poravnavi,« pojasnjuje Koršič Potočnikova.


Napake postale nevzdržne


Ker se sklad vse od leta 2003 ni zmenil za utemeljene in pravočasno postavljene zahteve za odpravo skritih napak, so se stanovalci odločili za tožbo. »Gre za zamakanje, odpadanje napuščev, vlago vsepovsod, neustrezno izvedbo hidroizolacije, zamakanje s terase ...« našteva odvetnica. Po njenih besedah se lastniki stanovanj že vse od začetka zavedajo, da bi bila poravnava najboljša rešitev, saj so razmere postale nevzdržne. »Ob vsakem večjem deževju zamaka, napušči stanovalcem dobesedno padajo na glavo. Tudi ko bodo lastniki stanovanj dobili sodbo in bo ta pravnomočna, jo mora nekdo izvršiti, sklad pa s svojo ignoranco ni korekten partner. Zato bi bilo najbolje, da bi sklenili sporazum, saj bo sodna izvršitev izjemno težavna.«

Črtomir Remec, ki republiški stanovanjski sklad vodi od leta 2015, mora zadnja leta reševati več skupinskih tožb kupcev skladovih stanovanj. FOTO: Ljubo Vukelič
Črtomir Remec, ki republiški stanovanjski sklad vodi od leta 2015, mora zadnja leta reševati več skupinskih tožb kupcev skladovih stanovanj. FOTO: Ljubo Vukelič

 

Sklad: Mi smo za poravnavo


Na stanovanjskem skladu, ki ga vodi Črtomir Remec, pojasnjujejo, da so kupci stanovanj v Novem Dragomlju tožbo vložili aprila 2006, sklad pa je hiše in stanovanja v tem naselju kupil od družbe Etaline inženiring (od leta 2014 v stečaju, op. a.), ki jih je leta 2003 prodajala na razpisu. Takrat je sklad vodil Edvard Oven.

»Sodišče na prvi stopnji je izdalo vmesno sodbo, nanjo sta se obe strani pritožili, zato je bila razveljavljena. Višje sodišče je kasneje pritrdilo pritožbi sklada in zavrnilo zahtevek glede odprave napak v stanovanjih. Zadeva je tako znova na prvostopenjskem sodišču, in to zgolj zaradi napak na skupnih prostorih. Izvedensko mnenje je izdelano, dane so bile tudi pripombe na dopolnitev. Za sodno poravnavo sta se strinjali obe strani, končana pa mora biti do 3. julija,« pravijo na stanovanjskem skladu.

Pojasnjujejo še, da je bila tožba stanovalcev zaradi napak v stanovanjih zavrnjena, zato se bodo pogajali le še o sanaciji gradbenih napak na skupnih delih v soseski. Za pravdanje z lastniki stanovanj v Novem Dragomlju so v skladu od leta 2009 do lani odšteli že 1.076.560 evrov, to je dobrih 33 tisočakov več od vrednosti tožbe.


Stanovalci v Kamniku 
dosegli poravnavo


Sredi marca se je končal tudi sodni postopek v tožbi etažnih lastnikov v kamniškem naselju Perovo. Gre za skupinsko tožbo lastnikov stanovanj proti skladu v vrednosti 716.219 evrov. Vložili so jo zaradi neodpravljenih napak na skupnih prostorih v soseski. Ker sta sprti strani sklenili sporazum o odpravi napak, je bila tožba umaknjena. Stanovanjski sklad pa je pripravljen umakniti tudi milijonsko tožbo, ki jo je lani vložil proti lastnikom stanovanj in upravniku v ljubljanski soseski Zeleni gaj na Brdu. Od leta 2009 do lani so na stanovanjskem skladu za vse sodne postopke namenili 5,7 milijona evrov.

Preberite še:

Komentarji: