Ajdovska poklicna gasilska enota na tankem ledu

GRC Ajdovščina je edina poklicna gasilska enota, kjer poklicni gasilci kljub odpravi plačnih anomalij z dvigoma plačnih razredov ukrepa v praksi še niso dočakali.
Fotografija: Ajdovska poklicna gasilska enota je ena od treh slovenskih izjem glede na zahtevano minimalno število gasilcev. Foto Blaž Močnik
Odpri galerijo
Ajdovska poklicna gasilska enota je ena od treh slovenskih izjem glede na zahtevano minimalno število gasilcev. Foto Blaž Močnik

Ajdovščina – Ne gre za sistemizacijo delovnih mest, temveč degradacijo poklica, trdijo ajdovski poklicni gasilci, ker da jim direktor tamkajšnjega Gasilsko-reševalnega centra (GRC) in ajdovska občina za manjše plačilo nalagata enako odgovornost. Toda položaja ne morejo zasedati, če ne izpolnjujejo pogojev, pravi župan Tadej Beočanin.

GRC Ajdovščina je edina poklicna gasilska enota, kjer poklicni gasilci kljub odpravi plačnih anomalij z dvigoma plačnih razredov ukrepa v praksi še niso dočakali. Gasilci in njihov Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije opozarjajo, da so za nameček še tarče maščevanja direktorja Mihe Ergaverja, ki mu je inšpekcijska odredba odvzela neupravičen naziv poveljnika. »Z novo sistemizacijo je ukinil delovna mesta, ki so nujna za delovanje poklicne enote. S tem je degradiral poklicne gasilce zaradi priporočil ali celo ukazov župana Ajdovščine,« je prepričan sekretar sindikata David Švarc.

Sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc pravi, da ni bistvena plača, temveč status tistega, ki vodi. Foto Blaž Močnik
Sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc pravi, da ni bistvena plača, temveč status tistega, ki vodi. Foto Blaž Močnik

 

Gasilci z obveznostmi vodij izmen


Sistemizacija ukinja položaj vodje izmen in njihove namestnike, ki imajo glede na naziv tudi boljši plačne razrede. »Ni logično, da ima gasilec, ki vodi izmeno, ki vodi operacije na terenu, pogodbo o zaposlitvi navadnega gasilca. To je delovno mesto, ki je nižje vrednoteno, in tu gre za poseg v plače gasilcev in njihov socialni položaj,« pravi Švarc. Gasilec Branko Tratnik Ambrožič dodaja, da je po 11 letih dela še vedno v 23. plačnem razredu: »Navadnim gasilcem dajejo delovno obvezo vodij izmen, nismo pa plačani za odgovornost, ki jo nosimo.«


»Novih pogodb nočejo podpisati«


V ajdovski enoti je 13 poklicnih gasilcev – najmanj v državi –, kjer v izmenah vsak dan delajo trije pripadniki. Prav majhna enota pa je eden razlogov za sistemizacijo, pojasnjuje župan Beočanin: »Občina nasprotuje, da bi imeli trije gasilci v izmeni več kot eno mesto vodje skupine ali izmene.« Toda takšna razlaga je za sindikat neargumentirana in nestrokovna, opozarja Švarc: »Ni bistvena plača, temveč status tistega, ki vodi.« A Beočanin pravi, da za višje položaje gasilci ne izpolnjujejo formalnih pogojev. »Zaposleni, ki so zdaj uvrščeni na položaj vodje izmen, ne izpolnjujejo pogojev za zasedbo teh mest. Imeli so desetletno prehodno obdobje, da bi to uredili, pa pogojev niso izpolnili,« je sklenil.

Sistemizacija delovnih mest postavlja delovanje poklicne enote na kocko. Foto Blaž Močnik
Sistemizacija delovnih mest postavlja delovanje poklicne enote na kocko. Foto Blaž Močnik


Direktor GRC Miha Ergaver je dejal, da stara sistemizacija, ki jo imajo ajdovski gasilci še v pogodbah, ne velja več, novo pa da so pripravili z ministrstvom za obrambo in občino kot ustanoviteljico zavoda. Novih pogodb gasilci nočejo podpisati, a opozarja, da bi s podpisom prejeli tudi poplačila za nazaj po dvigu plačnih razredov. »Upam da pride do dogovora. Po predpisih smo formalno izjema, to pa pomeni, da smo izjema lahko samo ta trenutek,« je opozoril.

Komentarji: