FIFAgate trga

Čiščenje nogometa po ameriško.

Objavljeno
29. maj 2015 14.09
SOCCER-FIFA/
Rok Tamše, Slovenske novice
Rok Tamše, Slovenske novice

O podkupovalni aferi v Mednarodni nogometni zvezi (Fifa), ki danes izbira novega starega predsednika, je v zadnjih dneh napisanih na milijone vrstic in posnetih na stotine ur televizijskih prispevkov. Ameriško zvezno tožilstvo je udarilo na vso moč, ko je zahtevalo aretacije pomembnih predstavnikov Fife zaradi podkupovanja, izsiljevanja in pranja denarja. Samo dva od njih sta Američana.

Nogomet velja za šport na svojem planetu v primerjavi z drugimi športnimi panogami. Tako pa ni v ZDA, kjer prednjačijo ameriški nogomet, bejzbol, košarka in hokej. V nogometu se obračajo milijarde, kdor je pri koritu, ima izjemno moč in vpliv po vsem svetu. Če je še zmožen kaj malega podmazati, se mu vrata odpirajo gladko in hitro kot v trgovskih centrih. Pridi in vzemi, kar si želiš, bi lahko zapisali.

V dosedanjem 17-letnem predsednikovanju Švicarja Seppa Blatterja je Fifa vedno znova postavljala številne mejnike. Nogomet si je zelo na široko odprl vrata tudi v Aziji in Afriki, donedavna spečima nogometnima potencialoma, od koder je le tu in tam prikapljal kakšen nogometaš, ni pa se delal velik biznis. Ko je leta 2002 svetovno prvenstvo v nogometu gostovalo v Južni Koreji in na Japonskem, se je vse skupaj precej spremenilo. V Fifo so prišli tudi bogati sponzorji z Daljnega vzhoda.

Mundial v Južni Afriki leta 2010 je bil še en jasen pokazatelj, kje vse hoče biti Blatter veliki šef in nezamenljivi samodržec svetovnega nogometa. Zdaj čakamo na svetovno prvenstvo v Rusiji leta 2018 in v ZDA seveda zavijajo z očmi. Naslednje SP leta 2022 bo v Katarju, in ja, seveda, Američanom je tudi to kost v grlu.

In kje so bile v tem času ZDA? Nogometne ZDA so se kujale, ker jim ni uspelo s svojimi kandidaturami za organizacijo svetovnega prvenstva. Nazadnje so ga priredile daljnega leta 1994. In niti po tistem uspešnem turnirju v ZDA jim ni uspelo izpeljati nogometnega buma z domačim ligaškim tekmovanjem.

V zadnjih letih Američani spet kažejo neizmerno ambicioznost na nogometnem igrišču. Major League Soccer (MLS) raste na vseh področjih, odkar je nekaj let pri Los Angles Galaxy igral angleški superzvezdnik David Beckham. Zanimivo je, da ga zdaj ti isti Američani ovirajo, ko hoče imeti svoj klub v MLS. Medtem pa v evropskih klubih odpirajo vrata ameriškim poslovnežem (Manchester United, Liverpool, Roma ...), ki se vse bolj vidijo v nogometu kot veliki igralci. In kaj vedno in povsod hočejo biti Američani? Jasno, veliki igralci, glavni na vsem planetu. Kako že? Svetovni policaji!

Že leta 2007 je Mastercard prekinil sodelovanje kot eden glavnih sponzorjev Fife zaradi nečednih finančnih rabot. V New Yorku je tudi dobil tožbo proti Fifi, ki je morala plačati 90 milijonov dolarjev odškodnine. Ameriško sodišče je ocenilo, da je Fifa poslovala neetično in vse tiho je bilo potem. Namesto Mastercarda je v partnersko navezo s Fifo vskočila Visa, ki danes prav tako toži zaradi podobnih zadev.

Ameriško tožilstvo pa razkriva, da so prek ameriških bank Fifini nepridipravi prali denar dolgih 24 let!? Šlo naj bi za kakšnih 150 milijonov dolarjev, usmerjanih s sedeža nogometne konfederacije v Miamiju. In zakaj so to odkrili šele zdaj? Oziroma še bolje, zakaj so se odločili s Fifo obračunati prav zdaj? Verjetno zato, ker je vrag odnesel šalo. Najmanj, kar je, morajo cvetoči in agresivni Kitajski preprečiti vstop v Fifo, hkrati pa morajo Rusiji zadati močan udarec, da si ne bi omislila kaj megalomanskega s svetovnim prvenstvom 2018 ali po njem. FIFAgate je čista politika. Umazana politika, podmazana z neznanskimi količinami denarja. Vse drugo je kolateralna škoda.