Minuta za vzgojo: Nobelova za učiteljico

Palestinka iz Ramale otrokom z igro pomaga prebroditi travme zaradi nasilja, ki jih obdaja.

Objavljeno
17. marec 2016 12.05
Mideast Emirates Global Teacher Prize
Sonja Merljak
Sonja Merljak

Da bi si nekateri učitelji zaslužili Nobelovo nagrado za svoje delo, se najbrž strinjamo.

Da so jo zdaj že drugič podelili, nakazuje, da naše razmišljanje deli tudi ustanovitelj nagrade, Indijec, ki živi v Dubaju, Sunny Varkey.

Da je dobitnico razglasil Papež Frančišek, pa potrjuje, da sta namen in sporočilo nagrade hvalevredna.

Letos jo je prejela Palestinka iz Ramale Hanan Al Hroub.

Za priznanje fundacije Varkey, ki velja za učiteljsko Nobelovo nagrado in ki je vredna približno milijon evrov, se je potegovalo deset učiteljev z vsega sveta, med njimi, denimo, matematik Colin Hegarty.

Konkurenca je bila močna, med nominiranci sami izjemni učitelji, ki so bili nominirani iz različnih razlogov, a skupno jim je, da so vsi po vrsti izjemni. Evropo je zastopal omenjeni Britanec, poleg njega pa še Finka Maarti Rossi.

Morda bo nekoč med njimi tudi kdo iz Slovenije, do tedaj pa lahko upamo, da bodo slovenski učitelji kolege iz sveta znali vzeti za zgled.

Palestinka je nagrado dobila za pomen, ki ga je pri poučevanju dala igri. Igro je resda uporabila kot psihoterapevtsko metodo za pomoč otrokom po travmatični izkušnji, a to ne pomeni, da igra ne bi prišla prav tudi v drugačnih okoliščinah. V podjetju Lego, najbrž tudi zato, ker so izdelovalci igrač, so, denimo, financirali raziskavo, ki dokazuje, da bi se morali otroci do osmega leta učiti zgolj skozi igro.

»Vsak otrok ima pravico do igre. Del izobrazbe je tudi, da otroke naučimo, kako naj se igrajo. Tako se učijo odnosov in izkusijo življenjsko radost,« je med razglasitvijo zmagovalke dejal papež Frančišek.

Hanan Al Hroub je odraščala v palestinskem begunskem taborišču v Betlehemu. Kot deklica je videla veliko nasilja. Nasilje jo je spremljalo tudi kasneje v življenju. Ko so se nekega dne vračali iz šole, so njeni otroci videli, kako so ustrelili njihovega očeta. To jih je zelo prizadelo. Hanan Al Hroub je postala učiteljica, da bi jim pomagala prebroditi to travmatično izkušnjo.

Izkušnje je kasneje prenašala še na mnoge druge.

Številni palestinski otroci so zato, ker vidijo toliko nasilja, odtujeni, celo agresivni, zato si Hanan Al Hroub prizadeva za ničelno stopnjo tolerance do nasilja. 

Njen odnos z učenci temelji na zaupanju, spoštovanju, odkritosrčnosti in toplini, veliko poudarka daje opismenjevanju, učence pa spodbuja k sodelovanju in jih uči empatije. Njhovo pozitivno vedenje ustrezno nagradi.

Kako vse to počne, je pojasnila v knjigi We Play and Learn (Igramo se in se učimo) pa tudi na številnih seminarjih in konferencah.

Priznanje Global Teacher Prize je Indijec ustanovil pred dvema letoma, da bi z njim počastil izjemnega učitelja, ki je prispeval k razvoju profesije, ki pri pouečvanju uporablja inovativne metode in ki spodbuja druge, da postanejo učitelji.

Fundacija Varkey ima sedež v Veliki Britaniji, toda nagrado so podelili v Dubaju.

Sunny Varkey, tudi sam iz učiteljske družine, je sicer ustanovitelj verige zasebnih šol GEMS, ki ima po svetu 130 ustanov. Priznanje je ustanovil, ker je zaznal upadanje zanimanja za ta poklic.

Hanan Al Hroub je ob prejemu priznanja izrekla pomembne besede: »Ponosna sem, da sem ženska, Palestinka, učiteljica in da stojim na tem odru,« je dejala, oblečena v tradicionalna palestinska oblačila.

Ne učijo vsi učitelji v odličnih razmerah, a so še vedno lahko izjemni učitelji. In ne odraščajo vsi otroci v svetu brez nasilja, a še vedno lahko z dobrimi učitelji zrastejo v izjemne osebe.

Zdi se, da včasih na to vsi pozabljamo.