Naš ljubi kruhek


Po hrano se je najbolje odpraviti sit in s seznamom.

Objavljeno
28. november 2014 08.50
zavržena hrana
Rok Tamše, Slovenske novice
Rok Tamše, Slovenske novice

Na kuhinjskem pultu že nekaj dni sušim tri koščke kruha. Vedno znova načrtujem, da bom med naslednjim sprehodom z Bobijem kruh nadrobil v Ljubljanico in razveselil race, morda pa tudi nutrije, ki so se ob nedavnih nalivih sprehajale kar po pločniku. Ta kruh vsakič pozabim vzeti s sabo. No, danes pa res ...

Ne pojem veliko kruha. Včasih sem na treh žemljah ves teden. Kupujem žemlje, ker bi mi kruh redno ostajal, če bi si kupoval celo štruco ali celo hlebec. Sicer nimam nobenih težav s tem, da jem tudi tri ali štiri dni star kruh, a se mi zdi nesmiselno, da bi kupoval preveč za moj apetit. Občasno me popade želja po najbolj možno zbitem rženem ali pa tistem s semeni, pa z orehi. Takrat ga lahko zmlatim pol kilograma v enem dnevu. Vem, mnogi ga toliko pojejo vsak dan.

Ko sem bil v študentskih časih praznih žepov in sem obračal tiste tolarske fičnike, sem namesto kruha v trgovini vedno raje kupil testenine. Tako je še danes; trikrat na dan bi lahko jedel testenine, kruha pač ne. V kuhinji imam posebno visečo omarico za kruh in, denimo, piškote, pa je bolj ali manj prazna. Testeninam sem namenil nenavadno ozko omaro, kjer pa je na policah še vedno toliko prostora, da se bohotijo testenine vseh sort, oblik, dimenzij, pakirane v škatle in vrečke. Izmislite si lahko kar koli in to boste našli.

V hladilniku je podobno skromna scena kot v omarici za kruh. Tam je tisto, kar bo zagotovo pošlo v nekaj dneh, in nič več. Ni neodgovornega skladiščenja in potem neusmiljenega metanja v zabojnike za smeti. Tega si preprosto ne morem zamisliti. Zato sem zastrigel z ušesi, ko sem izvedel, da gresta evropski parlament in slovenska civilna družba v teh dneh skupaj v boj proti zavrženi hrani.

Po podatkih statističnega urada smo v Sloveniji leta 2011 zavrgli skoraj 168.000 ton odpadne hrane oziroma kar 82 kilogramov odpadne hrane na prebivalca. Grozljivo. Da bi sam zavrgel 82 kilogramov hrane ali polovico tega v enem letu? Ne, to je nemogoče. Že od jutri naprej bodo v hiši EU v Ljubljani potekale posebne delavnice za mlade in odrasle, kjer bodo obdelali pet korakov, s pomočjo katerih bi v vsaki družini zmanjšali količino zavržene hrane, s čimer bi zmanjšali tudi količino odpadne embalaže in tudi privarčevali nekaj denarja. Podrobnosti o vsem tem najdete na spletnih straneh www.buna.si (rubrika Pojej naprej) in www.europarl.si.

Janez Janša je pred sedmimi leti, ko je bil predsednik vlade, razburil slovensko javnost z izjavo o »štrucah kruha, ki po mestih gledajo iz vseh smetnjakov«. To je bilo milo rečeno neokusno, saj je s takšnimi besedami javnosti na svojstven način pojasnjeval, da v Sloveniji pač še ni alarmantne situacije glede preživetja ljudi, na katero so opozarjali sindikalisti. Kaj danes o tem misli zapornik Janša, mi je pravzaprav vseeno.

Odgovorni in obzirni ljudje bodimo pametni, preverimo malo lastne zaloge hrane. Več ljudi mi je že reklo, da kupujejo izključno s seznamom, ki so ga sestavili doma. Menda je bilo že samo to pravi balzam za družinski proračun. In da nikoli ne kupujejo lačni, so mi še znali povedati.

Pa še to: zanima me, kaj so ustvarjalci televizijske nanizanke Naš vsakdanji kruhek storili z vsem tistim kruhom, ki ga je s takšno ljubeznijo prevažal glavni junak Cene oziroma Primož Petkovšek - Petko.