Naša bonitetna ocena za 015? 00000000000000000000001+

Sedanji svet in celotna ekonomija pa temljita prav na lažnih, oprostite, bonitetnih informacijah.

Objavljeno
05. januar 2015 12.27
Boris Jež, Sobotna priloga
Boris Jež, Sobotna priloga
Pred dvema letoma smo na tem skromnem spletnem kotičku podeljevali svoje bonitetne ocene. Na primer: bonitetna ocena za Veliko Britanijo je bila 000. Ocenili smo jo kot kolonijo Združenih držav (kar dejansko je) in ji torej prisodili neformalni status banana republike. Oprostite, kraljestva! Bili smo enako neprizanesljivi tudi do ZDA. Njihova boniteta? 000! Moji prijatelji v New Yorku bodo seveda ogorčeni, ampak takšna je pač naša ocena, stuhtana in izračunana v najbolj modrih glavah Kolombana, Hrvatinov in Ankarana.

Ker so bonitetne ocene vsega in vsakogar postale mazivo do skrajnosti sprevrženega kapitalizma, bomo še sami malce »podmazali« s to žavbo. Naša bonitetna hiša Standard Janez&Cene$Boris#Purse bo dogodke in osebe v minulem letu ocenila približno takole (seveda bomo zaračunali): stanje Slovenije v minulem letu? 000+ Stanje politike? 0000000000000000000. Minusa k temu rezultatu, preverjenemu v vseh naših think tank bazah, nismo hoteli dodati, da nas ne bi kdo obtožil pristranskosti. Znano je namreč, da si bonitetne hiše gradijo ugled ravno na verodostojnosti.

Skratka, začnimo najnovejše leto s splošno in vseprisotno bona fide (lat. v dobri veri, z dobrim namenom itd.), bodimo drug drugemu bona fide, bonitetneži, če se nam to že zareče malce po kranjsko. Najprej kaže reči kaj pozitivnega o bonitetnih hišah, kakršne so naše ljube Moody's, Standard & Poors in Fitch (vse iz ZDA), ki obvladujejo 95 odstotkov svetovnega trga bonitetnosti. Skratka, če si samo ena od teh družb izračuna, da vas je treba na trgu uničiti, ne boste samo ob dobro ime in denar, ampak ob svojo družino, podjetje, državo in tako vse navzgor.

To je bistvo kapitalizma, ki šele prihaja. Bonitetnost, ali pa − če malce skrivenčimo − natolcevanje. Prihodnost je v »modeliranih« ali korumpiranih informacijah. Kapitalizem, ki mu dolgoročno upada profitna stopnja, kot je napovedal že ata Marx, nima drugega izhoda kot pleniti lastno prebivalstvo, najprej deželice, kot sta Grčija in Slovenija, potem vsakega posameznika posebej. Najprej pa mu je treba uničiti boniteto. Ugled, dostojanstvo, zmožnost ekonomskega in socialnega preživetja v soseščini.

Tako se ga lahko polastiš in tako se oblikujejo nove oblike suženjstva.

Ne bomo preveč moralizirali, ampak v Kolombanu smo se po celonočnem posvetu odločili hitro ukrepati: naša bonitetna hiša je nemudoma določila verodostojnost ameriškim kolegicam − in sicer vsem z oceno AAAAAAAA+. Tega še na Luni niso dosegli.

Te dni gremo naprej. Ker je začela usihati nemška ekonomija, smo se odločili takole: Angelci, njenim lepotam in sposobnostim, je treba našo bonitetno oceno zvišati na vsaj AAAAAAAA, kolikor pač potrebuješ zraka, da to zineš in izdahneš. Bonitetne ocene bomo odslej − tako kot naši prijatelji v New Yorku − podeljevali vsepovsod in vsakomur, čeprav za to ne bi vprašal, ali bi našo plemenito storitev celo odklanjal. Uvedimo splošno demokracijo vaškega opravljanja. Svet je postal svetovna vas, je že pred leti zinil kanadski sociolog Marshall McLuhan, in se ni zmotil. Tercijalke so povsod naokoli, od New Yorka do Frankfurta.

McLuhan je sicer pisal o hladnih komunikacijah (Gutenberg) in vročih komunikacijah (radio, televizija, internet), nekako pa je spregledal lažnive komunikacije. Sedanji svet in celotna ekonomija pa temeljita prav na lažnih, oprostite, bonitetnih informacijah. Prav zato smo se v Kolombanu odločili poseči v ta spervertirani svet. Morda za začetek z našimi profesionalno izpiljenimi bonitetnimi ocenami politikov, potem pa bomo že videli ... Kdor plača vnaprej, mu bo poštar že jutri dostavil bonitetno oceno po želji.