Sosed sosedu sosed

Krasno je živeti v bloku, da le ne bi bilo teh prekletih sosedov.

Objavljeno
10. april 2015 15.39
Posodobljeno
11. april 2015 12.00
Voranc Vogel, Delo.si
Voranc Vogel, Delo.si

Sobivanje v betonskih skladiščih človekovine nudi marsikateri uvid v življenje sosedov. Če se v ruralnih okoljih novice širijo z ustnim izročilom, znotraj mestnih blokov informacije potujejo bolj neposredno. Namesto pogovorov po maši in modrovanj v oštarijah, se informacije med urbanimi prebivalci večinoma uspešno širijo zgolj z uporabo osnovnih čutov. Sluh, vid, vonj in ostali so hkrati vaši največji sovražniki in zavezniki.

Tokrat se bomo osredotočili na dve precej pogosti situaciji, ki vam, četudi niste Sherlock Holmes, veliko povesta o dogajanju za zaprtimi vrati sosedov. Povesta celo veliko več, kot bi si sami želeli vedeti.

Prva od bolj nezaželenih informacij, ki jo lahko prejmete od svojega blokovskega soseda, je slej ko prej tista o prenovi njegovega stanovanja. Zlasti takrat, ko za sosedovo novo kuhinjo prvič slišite, ko železno-betonska konstrukcija stavbe odigra vlogo ojačevalca zvoka in poskrbi, da slabo minuto čez prezgodaj zjutraj začutite štemarco v vsej njeni veličini. Če bi obstajal način podajanja novic, ki bi s primerljivo grozovitostjo predstavil lakoto v Afriki, bi jo bili gotovo že zdavnaj izkoreninili.

V lažnivem zavetju žimnic in vzglavnikov, ki nikakor ne morejo opraviti naloge zvočne izolacije, sledijo klasične faze spoprijemanja z izgubo. Od zanikanja, da gre le za nadležne sanje do svete jeze nad prekletimi sosedi, ki kuhinje sploh ne potrebujejo. Po tem, ko neuspešno opravite pogajanja z višjo silo in na prebrodite fazo depresije, neizogibno končate pri končnem sprijaznjenju s prezgodnim vstajenjem in pobegom iz stanovanja.

Druga na spisku odvečnih informacij sicer povzroča nekoliko manj neposredne fizične bolečine od jutranjega svedra v čelo, a do prejemnika ni dosti bolj prizanesljiva. Spoznanje se začne, ko sredi noči krmežljavi in bosi stojite sredi kopalnice in lahko bi prisegli, da je nočno praznjenje mehurja potekalo po ustaljeni (sicer nezavedni) praksi in tja kamor je omenjeni aktivnosti namen. Prsti na nogah vseeno vztrajno sporočajo, da stojite v luži in nad glavo se prikaže velikanski vprašaj.

Sicer tudi v polsnu veste, da vprašaji nimajo navade prikazovati se nad človeškimi glavami, a se kljub temu ozrete navzgor. Sledi katarza v obliki vodnega mehurja, grozeče visečega dol z vašega stropa in v tem trenutku ste o slabem stanju vodnih instalacij obveščeni bolje in prej od gornjega soseda. Če vam to kaj pomaga.

V veliko uteho nobeden od gornjih primerov obveščenosti navadno ni. Morda je njena edina svetla točka drugega, da vas prvi - jutranje pnevmatsko kladivo, v prihodnjih dneh ne bo ujelo nepripravljenih.