Delov vseved: Zakaj se zbudimo tik pred budilko?

Manj stresno bo, če skočite pokonci, preden vas prebudi budilka. Boste pa prikrajšanji za minuto spanca.

Objavljeno
16. avgust 2013 10.59
Delo.si
Delo.si
»Nenavadno. Dogaja se mi, da se zbudim minuto, preden se vklopi budilka.« Zagotovo je že marsikdo med vami izrekel ta stavek. Ali so imeli v bolj oddaljeni preteklosti prav takšno izkušnjo s petelinjim petjem, znanec Google ne poroča.

Dejstvo je, da so med drugim za to odgovorne tudi ure. V vseh mehaničnih in lepem številu elektronskih ur se pred sprožitvijo budilke zgodi rahel klik, ali pa se spremeni ritem oziroma zvok, kar smo zmožni slišati v delno pol zbujenem stanju pred zoro. Zvok klika smo sčasoma povezali z budilko, ki pa je nikakor ne želimo slišati. Zakaj?

Alarm je za vse neprijeten, saj se nanj odzovemo s stresom. Podzavest nas zato pripravi, da se zbudimo, še preden zazvoni.

Znanstveniki verjamejo tudi, da se ob isti uri zbujamo zaradi telesnega ritma oziroma notranje ure, ki uravnava ciklični proces telesa ves dan. Telesna temperatura posameznika se namreč poviša vsak dan ob isti uri, kar je nenazadnje lahko povezano z zbujanjem.

Bi se radi zbudili vsak dan ob isti uri brez budilke? Menda je možno. Ker še vedno tako ljubimo spanec, se mu zavoljo znanosti nismo odločili prezgodaj odpovedati, zato je ne moremo z gotovostjo potrditi.

Lahko pa poskusite sami: samo zamislite si natančen čas bujenja in si predstavljajte, kako se boste takrat tudi zbudili.

Nezavedno prevzame nadzor nad telesom in povzroči, da se to res zgodi. Pri tem pomaga povečano število hormonov, ki telo aktivira, da zbudi samega sebe.

Telo bi vam bilo hvaležno, pravijo zdravniki, če bi se vsak dan zbujali ob isti uri. Tako vas tudi ne bi presenetilo moteče brnenje budilke. Ste pripravljeni?