Delov vseved: Zakaj ženske ljubijo čevlje?

Čevlji so jim prav, tudi če se zredijo; dodajo jim nekaj centimetrov; v njih noge izgledajo lepše ...

Objavljeno
23. julij 2013 14.15
Delo.si
Delo.si

Ženske imajo do čevljev prav poseben odnos.

Vsi poznamo vsaj eno, katere omara se šibi pod težo takšnih in drugačnih modelov in barv čevljev za vse mogoče priložnosti, pa se med sprehodom po mestu še vedno ustavijo pred prav vsako prodajalno in željno opazujejo razstavljene umetnine.

Od kod ženskam ta zasvojenost s čevlji?

Ena od junakinj v romanu V njenih čevljih, ki se z njo spopada, omeni, da so čevlji tisti, ki so ji vedno prav. Ker je nekoliko močnejše postave, ima z izbiro oblačil, ki bi ji pristajala, nekoliko težav, čevlji pa je nikoli ne razočarajo.

Psihologi menijo, da nov par čevljev v možganih spodbudi podobno reakcijo kot zaužitje koščka čokolade – izločanje dopamina, hormona sreče.

In kupovanje čevljev ne redi.

Ženske tudi lažje (same sebi) upravičijo desetine parov čevljev v omari, kot desetine kril ali jopic, in tako ublažijo slabo vest, ki lahko nastane kot posledica prekomernega zapravljanja.

Ženske število čevljev z različnimi višinami petk upravičujejo tudi z dodajanjem centimetrov lastni višini. Z višino pa zraste njihova samozavest in občutek moči. Antropologinja z univerze Rutgers je prepričana, da lahko ženskam visoke pete pomagajo doseči želeni status, saj so z njimi samozavestnejše in si več upajo.

Že v zgodovini so visoke pete povezovali s statusom in premožnostjo, saj so jih nosile le predstavnice višjih razredov, čevlji z ravnim podplatom pa so bili namenjeni delavskemu razredu.