Opoldansko vprašanje: stroški referenduma

Se strinjate s pobudo, da bi stroške neuspelega referenduma plačali njegovi predlagatelji?

Objavljeno
09. junij 2014 10.48
Posodobljeno
09. junij 2014 12.00
Referendum o arhivih
Delo.si
Delo.si
Po neuradnih delnih izidih Državne volilne komisije se je referenduma o zakonu o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih udeležilo 11,68 odstotka volivcev. Za je glasovalo 32,67 odstotka, proti pa 67,33 odstotka udeležencev volitev.

To pomeni, da pobudnikom referenduma na volišča ni uspelo privabiti dovolj volivcev, da bi zakon zavrnili.

Za preprečitev uveljavitve zakonske novele bi namreč moralo po novih referendumskih pravilih proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej 343.000 volivk in volivcev.

Pri vsakem referendumu, še posebej pri skromni udeležbi, se začne razprava o stroških referenduma. Opazili smo novo pobudo o tem vprašanju. Na spletni strani Pravapeticija, lahko podpišete peticijo, ki predlaga, da državni zbor čim prej sprejme dopolnilni zakon o referendumih, in to v delu zapis o financiranju, in sicer tako, da stroške neuspelega referenduma plačajo tisti, ki so referendum predlagali. Tako da bi morali v bodoče predlagatelji zagotoviti sredstva za izvedbo referenduma. Trenutno je podpisanih 670 ljudi.

 

Se tudi vi strinjate s predlagano rešitvijo? Bi morali stroške neuspelega referenduma pokriti predlagatelji referenduma?

 

Odgovore na opoldansko vprašanje lahko objavite v komentarjih pod člankom ali na Delovem Facebook profilu in na Twitterju