Opoldansko vprašanje: vohuni za ljudi

Intervju z Julianom Assangeem sproža vprašanje: kakšna je vloga žvižgačev v naši družbi?

Objavljeno
09. december 2013 11.57
Delo.si
Delo.si

Delov ekskluzivni intervju z Julianom Assangeem, ustanoviteljem in urednikom Wikileaksa je, pričakovano, vzbudil veliko pozornost.

»Najbolj pomemben dosežek našega delovanja je po mojem nekaj bolj splošnega. Institucije, katerih aktivnosti smo razkrili, uspevajo v senci, so kot srhljivi in izmuzljivi hrošči, ki začnejo panično bežati, ko umakneš kamen, pod katerim so se skrivali pred dnevno svetlobo. Zato so naša razkritja omajala njihovo avtoriteto. Ko njihova dejanja postanejo dostopna javnosti, se jih ne bojimo več; nenadoma jih uzremo v vsej njihovi bedi in napihnjeni aroganci, pomešani z neumnostjo,« je med drugim dejal v pogovoru z Jelo Krečič.

Ali ta ugotovitev velja za Slovenijo?

Slovenski žvižgači, to so ljudje, ki v javnem interesu in imenu pravice javnosti do obveščenosti opozarjajo na nezakonitosti, nepravilnosti ali dejanja, ki ogrožajo javno varnost ali zdravje, so sicer manj znani od slavnega azilanta na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.

Kakšen je njihov pomen?

Gre samo izraz osebnega poguma, vendar njihovo razkritje ne doseže bistvene spremembe?

Gre za boj z mlini na veter, ki ga posamezniki ne morejo dobiti?

Ali pa je najslabše od vsega, da nihče ne naredi ničesar?

Ali pa so to ljudje, ki zares spreminjajo svet in usmerjajo tok zgodovine?

Odgovore na opoldansko vprašanje nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., lahko pa jih tudi sami objavite na Delovem Facebook profilu in na Twitterju.

Izbrane odgovore bomo objavili ob 18. uri v prispevku Odgovori na opoldansko vprašanje.