Prejeli smo odziv Antona Peinkiherja: Gospod Peterle, pomoč se ne zaračunava

Odgovor na odziv Alojza Peterleta: To so spomini za politične potrebe.

Objavljeno
29. julij 2014 22.54
Anton Peinkiher v Ljubljani, 16. julija 2014
Anton Peinkiher
Anton Peinkiher

Alojz Peterletu moram povedati, da sem velikokrat kaj pomembnega povedal za potrebe slovenskega vodstva in javnosti od 1990. Popolnoma konstruktivno sem sodeloval v vseh preiskavah tako parlamentarnih kot znotraj ministrstva. Velikokrat sem opozarjal na nepravilnosti znotraj službe in ministrstva ter javno prek medijev. Rezultat tega pa je bil vedno isti – vse so ignorirali, pometli pod preprogo, sam pa sem bil šikaniran in kaznovan s premestitvami in onemogočanjem kariere. Šli so tako daleč, da so celo izbrisali posnetek parlamentarnega zaslišanja.

Lojze Peterle je bil od maja 1990 do aprila 1992 predsednik vlade, ki ga Janša in Bavčar očitno nista ne cenila ne marala, saj sta ga hotela zamenjati že julija 1991, in to nato storila aprila 1992. Demosova vlada pod Peterletovim vodstvom je očitno slabo pripravila državo na osamosvojitev, saj je država doživela veliko materialno škodo in imela nepotrebne žrtve med desetdnevno vojno. Neposredna vojna škoda je bila takrat ocenjena na več milijard DEM, še posebno pa je vlada popolnoma padla na izpitu v gospodarstvu, saj je bila takojšnja škoda izgube jugoslovanskega trga in izgubljenih sredstev podjetij ocenjena na več kot pet milijard USD.

Ali je Lojze Peterle kot nadrejeni Janši in Bavčarju sploh vedel, da sta že od jeseni 1990 razoroževala Slovenijo in to počela na svojo roko vse do sklepa Sveta za obrambo RS avgusta 1991, da se izvrši vojaška pomoč Hrvaški in Bosni? Gospod Peterle, pomoč se ne zaračunava, še posebno ne, ko so ljudje v veliki stiski in ko je ogroženo njihovo življenje. Tudi vi kot predsednik takratne vlade ste objektivno odgovorni za ogrožanje države in za nepotrebno škodo zaradi takratnih dogodkov, vključno za zlorabe vojaške pomoči Hrvaški in Bosni, ki sta jo izvajala takrat vaša podrejena Janša in Bavčar.

Andrej Lovšin laže o pripravah na obrambo pred agresijo JLA, saj se je po debaklu cmeril, zakaj ni bolj vztrajal pri Janši pri moji napovedi dogodkov. Nisem napovedoval veliko verjetnost, ampak sem bil bolj natančen – gotovo bo JLA posredovala. Seveda Lovšin, tako kot Janša in Bogataj, ni verjel, zato pa tudi Lovšin ni bil v službi, ko so tanki že ropotali proti Ljubljani. Bavčar danes pravi, da je vedel, kaj in kdaj bo storila vojska, in je bil pripravljen. Da ni tako, pričajo tudi izjave Janše in Bavčarja, da sta takrat spala, Bavčarjeva služba VIS pa je imela enega svojega operativca pred vrhniško kasarno, ki seveda ni javil o izhodu tankov, ker je prej šel domov spat. Tako je bil Bavčar pripravljen na vojno.

Z nenadzorovano in zlorabljeno vojaško pomočjo Hrvaški in Bosni se je Slovenija dodatno varnostno izpostavila in veliko tvegala. Že julija 1991 sta Krkovič in Janša v kočevskih gozdovih urila in opremljala ustaške paravojaške enote Hrvaške stranke prava (HSP), črnosrajčnike, ki so jih pozneje na Hrvaškem razpustili. Leta 1992 sta Krkovič in Janša na istem mestu urila Abdičevo vojsko Cazinske krajine, ki je sodelovala s Srbi v Bosni in ni bila del Bošnjaške vojske oziroma je bila v velikem konfliktu s sarajevsko oblastjo. Janša je na ta način in predvsem z odkritjem mariborskega orožja, ki je bilo od Bošnjakov, soodgovoren za veliko več žrtev in vojne strahote v Bosni, kot pa bi jih bilo, če bil orožje prišlo do Bošnjakov. Upam, da bodo Bošnjaki za to Janši izdali račun.