Strategija, ki združuje in varuje Evropo

EU je bila vedno ponosna na svojo mehko moč – in takšna bo še naprej, ker smo v tem najboljši.

Objavljeno
07. avgust 2016 19.00
Federica Mogherini
Federica Mogherini

Uresničitev ciljev, zaradi katerih je bila ustanovljena Evropska unija, in celó njeno preživetje sta bolj negotova kakor kdaj prej. Evropski državljani in ves svet pravzaprav še nikoli niso potrebovali močnejše Evropske unije. Širše območje Evrope je zadnja leta postalo manj stabilno in manj varno, kakor je bilo nekoč. To poleg tega krize znotraj in zunaj evropskih meja neposredno vpliva na življenja vseh evropskih državljanov.

Posamezne države so šibkejše od zveze

V sedanjem času, polnem izzivov, bi morala močna EU razmišljati strateško, imeti skupno vizijo in ukrepati enotno. Po britanskem referendumu, na katerem je Velika Britanija glasovala za izstop iz Evropske unije, moramo Evropejci spet razmisliti, kako deluje naša Evropska unija; vendar zelo dobro vemo, za kaj si moramo prizadevati. Poznamo naša načela, interese in prednostne naloge. Zdaj ni čas za politično negotovost. EU potrebuje strategijo, ki združuje skupno vizijo in enotno ukrepanje.

Nobena država članica Evropske unije sama nima dovolj moči, da bi se ustrezno odzvala na grožnje, s katerimi se Evropa spopada. Prav tako nobena članica ne more sama izkoristiti vseh priložnosti, ki jih ponuja sodobno globalno gospodarstvo. Toda kot zveza z več kot pol milijarde prebivalci lahko izkoristi več možnosti kot katera koli druga skupnost na svetu.

Diplomacija EU seže v vse kotičke sveta

Naša diplomatska mreža je široko razpredena in zelo gosta, saj pokriva vse kotičke sveta. Gospodarsko smo v skupini G3 skupaj s Kitajsko in Združenimi državami Amerike. Smo izjemen trgovski partner in eden od tujih vlagateljev v skoraj vseh državah sveta. Države članice Evropske unije skupaj vlagajo v razvojno sodelovanje več, kot ves preostali svet skupaj.

Poleg tega je jasno, da v Evropi ne izkoriščamo vseh razpoložljivih možnosti, vsaj za zdaj ne. Velika večina naših državljanov razume, da moramo prevzeti kolektivno odgovornost za naše delovanje v svetu. Tudi naši partnerji pričakujejo, da bo EU pomembno vplivala na dogajanje v svetu in zagotavljala globalno varnost.

EU lahko poskrbi za potrebe svojih državljanov in zagotovi uspešno sodelovanje s partnerji samo, če bomo ukrepali vsi skupaj ter bodo ustanove EU in državne vlade sodelovale med seboj na vseh ravneh. Prav to je namen globalne strategije za evropsko zunanjo in varnostno politiko, ki sem jo pred kratkim predstavila voditeljem držav članic, evropski komisiji in evropskemu svetu.

Evropa ni samo »civilna« sila

Strategija, prva v Evropski uniji po več kot desetih letih, se posveča tako obrambnim sposobnostim in protiterorističnemu delovanju kot ustvarjanju delovnih mest, vključevanju v družbo in človekovim pravicam. Ukvarja se z utrjevanjem miru ter prilagodljivostjo držav in družb v Evropi in okoli nje.

EU je bila vedno ponosna na svojo mehko moč – in takšna bo še naprej, ker smo v tem najboljši.

Toda predstave o tem, da je Evropa samo »civilna sila«, ne upoštevajo spreminjajoče se realnosti. EU trenutno, denimo, upravlja 17 vojaških in civilnih operacij po vsem svetu. V oddaljenih krajih, med drugim v Afganistanu, Kongu, Gruziji, na območju sahela, v Moldaviji, Somaliji in Sredozemlju, več tisoč moških in žensk služi pod evropsko zastavo. V sodobni Evropi sta mehka in trda moč tesno prepleteni.

Strategija poudarja potrebo po strateški samostojnosti Evropske unije, ki je nujna za obrambo skupnih interesov državljanov pa tudi naših načel in vrednot. Toda zavedamo se, da takšne prednostne naloge lahko najbolje uresničimo, če nismo sami, ampak vključeni v mednarodni sistem, ki temelji na upoštevanju mnenj več strani in na pravilih, ne pa na delovanju svetovnih policistov in osamljenih bojevnikov.

Združiti vse naše kulture in doseči skupni cilj

Zato bo EU še naprej krepila čezatlantske povezave in naše partnerstvo z Natom ter se hkrati povezovala z novimi akterji in iskala nove načine za to, kako uveljavljati svojo strategijo. EU bo vlagala v regionalne ustanove ter utrjevala sodelovanje v regijah in med njimi. Poleg tega bomo spodbujali reforme globalnega vodenja, da se bomo znali spopasti z izzivi tega stoletja.

To bomo počeli tako, da bomo delovali praktično in načelno, delili globalne obveznosti z našimi partnerji in krepili njihov vpliv.

Dve desetletji, ko se je širila globalna negotovost, sta nas naučili jasne lekcije: šibke točke mojega soseda in šibke točke mojega partnerja so moje šibke točke. Zato se bomo odpovedali iluziji, da je mednarodna politika igra, v kateri vedno nekdo zmaga in nekdo izgubi.

S takšnim delovanjem bomo izboljšali položaj vseh držav članic Evropske unije in njihovih državljanov. Toda vse cilje, omenjene v tem članku, lahko dosežemo samo v resnično združeni in odločni Evropi. Združiti vse naše kulture ter tako doseči naš skupni cilj in uresničiti naše skupne interese je vsakdanji izziv in hkrati naša največja prednost: raznovrstnost nas dela močnejše.

Kolektivna odgovornost vseh Evropejcev

Naši interesi so skupni evropski interesi in uresničimo jih lahko samo z enotnim delovanjem. Zato so vsi Evropejci in vse države članice EU kolektivno odgovorni za to, da naredimo Evropsko unijo močnejšo.

Če hočemo biti koristni za prebivalce Evrope, morajo države članice upoštevati skupne cilje in sodelovati med seboj.

Negotov svet potrebuje samozavestnejšo in odgovornejšo EU, ki izvaja odprto in daljnovidno zunanjo in varnostno politiko. Nova globalna strategija nam bo kazala pot, medtem ko si bomo prizadevali za Evropsko unijo, ki zna resnično poskrbeti za potrebe, upe in želje svojih državljanov; Evropsko unijo, ki gradi na uspešnem 70-letnem obdobju miru; in Evropsko unijo, ki je dovolj močna, da lahko pomaga utrjevati mir in varnost v naši regiji in drugod po svetu.

––––––

Federica Mogherini, visoka predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednica evropske komisije.

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.