Brodet s škarpeno: Podkupovalci in podkupljenci

V zdravstvenem koritu so samo tri milijarde. Veste, koliko milijard se še po nepotrebnem valja v proračunu?

Objavljeno
19. november 2016 14.17
reut*zdravstvo
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Cerarjevi so dosegli zgodovinsko proračunsko zmago: rezultat je bil 47 proti 0. Škarpena upa, da bo predsednik državnega zbora vendarle dobil nagrado za vztrajnost z zvezdo, zlatimi žarki in štirimi venčki. Zaspani poslanci iz opozicije pa naj vrnejo mandat, ker niso vzdržali pičlih 17 ali 18 ur sedenja. Eden se je izgovarjal na obveznosti svoje žene, drugi na svoje obveznosti do žene, tretji na majhne otroke, četrti na zaspanost, peti na srne, ki da ponoči rade skačejo pred avto ...

So si pa novinarke RTV SLO nakopale precejšnje breme, saj bodo zdaj morale prevzeti v roke zdravstveni resor. Ugotovile so, da je denarja za zdravstvo v Sloveniji prilično dovolj, samo vprašanje razdelitve še ni rešeno do zadnjih »podrobnosti«. Pri skoraj treh milijardah zdravstvenega cvenka nihče še opazi ne, če kje pri strani v tej vročini izpari od 400 do 600 milijončkov. Tisoč mladih zdravnikov prejme na mesec čez palec največ tri milijone bruto plače, na leto torej 36 milijonov evrov. Če bi k temu znesku dodali še 100 milijončkov za dodatne stroške, zdravila, opremo, sestre, brate ..., bi torej potrebovali 136 milijončkov, vsem v zdravstvu bi lahko še za deset odstotkov zvišali plače ... In še bi ostalo. Lahko bi znižali prispevno stopnjo ali pa bi plačali izredna zdravljenja za pet tisoč izrednih primerov v tujini. Imamo medicinski raj, samo da tega še ne vemo oziroma ga koristijo drugi. In še nekaj: pozabimo, da so nas južni bratje ožigosali za »bečke konjušare«, in ne verjemimo prav vsega tujcem samo zato, ker so tujci. Fincem, na primer. Nekdo si je upal za slovensko TV izjaviti, da je za Fince korupcija največja sramota. Ha! Se še spominjate Patrie? In strica Witakorpija, ki je pojasnil, zakaj so Slovencem in Hrvatom ponudili provizije: »V našem poslu prilagodimo poslovanje naravi krajevnih običajev.« No, v Škarpenini Sloveniji pa še zmeraj velja pregovor: Tat je tisti, ki krade, a tudi tisti, ki vrečo drži. To velja tudi za farmacevte in druge trafikante. Oprostite: ni vse zlato, kar se samo hvali. Ker če bi ta pregovor držal, potem bi sedanja ministrica za zdravje daleč največ naredila za slovensko zdravje. Ampak Škarpena bi za storitve vodenja zdravstvenega sistema vseeno raje najela informativni program RTV SLO.

Če kdo misli, da je samo v zdravstvu tako, se seveda preklemano moti. V zdravstvenem koritu so samo tri milijarde. Veste, koliko milijard se še po nepotrebnem valja v proračunu? Pa v državnih podjetjih? V SDH, v DUTB in v drugih kraticah? Zdravstvo je samo vršiček ledene gore. Seveda se na zdravstvo spoznamo vsi, saj smo vsi zdravi. In bolni.

Vsi se spoznajo tudi na ceste, saj so vsak dan na njih, ampak to se cestam prav nič ne pozna. To, da se vsi, še posebej koprski župani, spoznajo na ceste, vpliva le na to, da bo na Obali prihodnjih 15 let vse slabše in slabše z njimi. Slovencem tem manj vlada politika, čim bolj jim vlada volilni razum, je rekla Škarpena in zdaj skuša ostati živa.