Brodet s škarpeno: Slovenija privat

Škarpeni je šele zdaj jasno, zakaj ravno Nemci: ker Slovenija še ni podpisala mirovne pogodbe.

Objavljeno
04. april 2015 14.26
Slovenija, Strunjan, 08.08.2012 - Strunjanske soline. Foto: Leon VIDIC/DELO
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Slovenija je postala SFRJ. Samooklicana federacija razbojniških Janezov. Jugonostalgiki bi ji veliko raje rekli Sedam filozofira, radi jedan. Večina teh filozofov se danes priduša, da je rešitev za Slovence samo ena: privatizacija. To je tisto, za kar smo se menda borili. S privatizacijo dosežemo vse. Višje plače, zastonj šole, poceni kruh, zastonj in učinkovito zdravstvo, znanost, razvoj, potovanje na Venero in Mars. Je pa res, da se s to privatizacijo vse nekako lepi, zapleta in ruši, packa in dreka in nikomur ne gre zares od rok. Še tisti, ki so po nasvetih naprednih bankirjev privatizirali kak ducat slovenskih firm, so vse skupaj sesuli in spravili bavčadržavo na šrot. Zato je namesto menedžerske odkupne formule letos prišla v modo tujska privatizacija. Podjetja bodo učinkovita le, če bodo v privat tujih rokah. In ker se niti ta formula ne izide zmeraj, so jo v zadnjih tednih z Mansonom še dodelali: slovenska podjetja bodo ohinsploh, če bodo tuja. Formula: Samo da niso slovenska.

Problem je v tem, ker rabimo te tujce po hitrem postopku, tranzicija pa se nikakor noče odplaziti. Škarpena je zato na Inštitutu Jožef Ščefran naročila rešitev za dve muhi na en mah. Njen slogan je Sprivatizirajmo državo. Podjetja naj kar ostanejo državna, lastnik Slovenije pa naj postane, denimo, Mirko Cesar. Ali pa Janez Ivan. Rešena podjetja, rešena država. Dve muhi. Konec parlamenta in oslarij, konec plagiatov, nesolventnih podjetij, prisluhov, Depaljenih vasi, ovadb, interpelacij, zamenjav, nočnih mor ... Konec kandidatur v nadzorne svete, Kviaze, SDH, DUTB-je, KPK-je, OVS-je, Kade, Sode, informacijske pooblaščenke, konec Teš 6, drugih tirov, tretjih osi ... Ma konec vsega.

Mislite, da se Japoncem slabše godi, ker nimajo informacijske pooblaščenke in KPK, so brez urada za nadzor posebnih iger na srečo, inšpektorice za morske prašičke, čuvajev čivav na zimskih plažah? Kako to, da Janez Ivan še ni sprožil ustavne pobude za referendum o privatizaciji Slovenije? Si predstavljate Gašper Gašper Šiča kot lastnika ministrstva za infrastrukturo? Ali pa privat zavod za zdravstveno zavarovanje, ki bi si ga lastninila Fak in Samo.

Prehodna, dokler ne pridejo Nemci, lastnica okolja bo Irena Mali. Solinarskemu muzeju ne bi dala nič, na milanskemu razstavišču pa tisoči gor ali dol, naj se vidi solni razkoš! Škarpeni je šele zdaj jasno, zakaj ravno Nemci: ker Slovenija še ni podpisala mirovne pogodbe. Lej ga, tička! Po 70 letih vse prav pride. Brodetovi agenti so v svoji naivnosti mislili, da bodo zdaj končno prišli do 3,5 milijarde vojnih reparacij. Vam pokažem jaz reparacije, je rekla Angelca: pridemo s pancerji in šmajserji v soline, pa da vidimo reparacije.

Medtem ko Sloveniji manjka za sol, pridejo trgovci in pod mizo prodajo 4 nevidne brezpilotne aviončke. Vsak avionček 400.000. Slovenski piloti najraje vadijo v brezpilotnem letalu. Tudi škarpena bi, sine. Za sol nimamo, ker dviguje pritisk. Z aviončki pa lahko lastniki države zbežijo iz države, če se narod gor dvigne.