Celjski tlačani in knezi: Vpliv smrečic na korupcijo

Če občini podarite smrečico, jo pahnete v stroške.

Objavljeno
07. november 2014 09.44
Mestni gozd
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Pred nekaj leti je občinski Zavod Celeia med Celjani zbiral stara kolesa. Hoteli so vzpostaviti brezplačno izposojo mestnih koles. Zdaj je začela občina med Celjani zbirati smreke za okrasitev mesta. Bodite previdni!

Po Ljubljani, Velenju in še marsikje drugod po slovenskih mestih se občani in turisti brezplačno prevažajo z nobel bicikli. V Celju se niso dolgo. Potem ko so stara kolesa prebarvali, so jih ljudje nekaj pokradli, nekaj se jih ni izplačalo popravljati, par jih je ostalo mladinskemu centru. Stroškov ni bilo veliko, koristi nobene.

Ve se, da je država revna, do občin pa mačehovska in občinske blagajne so prazne. A znano je tudi, da imajo celjski veljaki kljub splošni revi svoje hišice in da so pred njimi zasadili drevesa. Pa so se na občini spomnili nove zbiralne akcije, s katero bi lahko smreke pred hišami Celjanov in funkcionarjev, tiste, ki so začele metati senco na hiše in ohišnice (iglavci, ne funkcionarji), na občinske stroške in brez tveganja korupcije odstranili.

Tole so v torek sporočili z občine: »Vaša smrečica za lepše praznično Celje. Občanke in občani Mestne občine Celje lahko smreke, ki jih želijo umakniti s svojega vrta, podarijo za okrasitev Celja pred božičnimi in novoletnimi prazniki /.../.« Še so dodali, da si bodo smreke ogledali in jih na občinske stroške odstranili toliko, kolikor jih potrebujejo za okrasitev mesta. Podirali bodo samo visoke od dveh do 12 metrov (smreke, ne občane).

Težava je to, da če boste občini podarili smrečico, jo boste pahnili v stroške. Približno tolikšne, kot bi jih imela, če bi dreveščke kupila. Občina mora namreč, da bo vse po zakonu, plačati cenitev smrečic, vsako več kot 75 evrov vredno prijaviti davčni upravi in zanjo plačati davek. Pa to še ni vse. Seznam daril mora potem poslati protikorupcijski komisiji, da lahko komisija oceni, ali smrečice morda niso vplivale na zakonitost in objektivnost delovanja občine.

Le kako debelo bodo na protikorupcijski komisiji pogledali, ko jim bo Mestna občina Celje poročala, da so ji občani poklonili okrasno drevje? No, še bolj začudeni bi morali biti Celjani, če bi se spomnili, da ima občina v lasti gozd v Pečovniku in bi lahko že zdavnaj naročila, da ji gozdarji tam odredijo posek za krasitev mesta.

Tako je to. Mestni gozd Pečovnik je bil pred stoletji Celju dodeljen zato, da so se meščani v njem preskrbovali s kurjavo in božičnimi dreveščki. Zdaj hoče mesto sekati na meščanskih vrtovih. Ko smo že pri tem, se velja vprašati, kdaj bo občinskim uslužbencem v glavo šinila ideja, da bi jim Celjani za malico odstopili hrenovke, ki jih ne nameravamo pojesti, in zlatnino, ki je ne nosijo. Naj smreke, malico in svoje okrasje plačujejo iz proračuna, v katerega Celjani plačujejo davke.