Cvetober in vodna pištola

Cvetober voditeljev je spremljal podobe izvensodne usmrtitve terorističnega voditelja.

Objavljeno
06. maj 2011 20.48
Ali Žerdin, Sobotna priloga
Ali Žerdin, Sobotna priloga
V Beli hiši je bil še nedeljski 1. maj. V Pakistanu je bil ponedeljek. Oči udeležencev sestanka v sobi za krizne situacije so bile uprte proti ekranu. Izraz na obrazu državne sekretarke Hillary Rodham Clinton je bil najbolj zgovoren. Cvetober voditeljev države, ki stavi na vladavino prava – med njimi je nenavadno sključeno sedel tudi prejemnik Nobelove nagrade za mir –, je spremljal zadnji lov na Osamo bin Ladna.

Cvetober voditeljev je spremljal podobe izvensodne usmrtitve terorističnega voditelja. Ena od podob je bila že natisnjena in je ležala na prenosniku. Sam dogodek v sobi za krizne situacije je fotografiral Pete Souza, hišni fotograf Bele hiše. Del fotografije je retuširan – najverjetneje se na retuširanem delu skriva na papir natisnjena slika ubitega voditelja Al Kaide.

Če lahko rečemo, da je bil 11. september 2001 simbolni začetek tega stoletja, si je ekipa svetovalcev za nacionalno varnost, zbrana okoli predsednika ZDA, gotovo želela, da bi bil 2. maj 2011 simbolni konec prvega desetletja 21. stoletja. Gre res za konec? Je svetloba vladavine prava z izvensodno usmrtitvijo voditelja Al Kaide premagala mrak terorizma?

Al Kaida. Vprašati se velja, kaj sploh pomeni beseda, ki smo jo intenzivno izgovarjali zadnjih deset let. Pomenov je več, in če hočemo razumeti, kaj predstavlja, je smiselno našteti pomenske odtenke. Al Kaida lahko pomeni temelj. Temelj kot fundament. Fundament kot fundamentalizem. Pomeni lahko bazo, bazo za vojaško urjenje. Pomeni pa tudi podatkovno bazo, zbirko podatkov. Robin Cook, nekdanji britanski zunanji minister, je mesec dni pred smrtjo zapisal, da je Al Kaida ime dobila po računalniški disketi, na kateri je Osama bin Laden hranil sezname z imeni mudžahidskih borcev, ki so se globoko v osemdesetih letih pod pokroviteljstvom ameriške Cie v Afganistanu borili proti sovjetski okupaciji.

Oznaka, da je Al Kaida teroristična mreža, mreža kot omrežje, je dovolj točna. Za omrežja je značilno, da nimajo jasnih hierarhij. Imajo sicer središča, a ta se spreminjajo. Povezave nastajajo in razpadajo. Tisti, ki so v nekem trenutku v središču, ne opravijo formalnih primopredaj. Središča izginjajo, ker jih, denimo, raznese vodena raketa.

Osama bin Laden je bil simbolno središče omrežja, od začetka lova nanj pa ni bil v operativnem središču. V resnici je bil daleč na operativnem obrobju. S svetom je bil povezan le prek kurirja. V abotabadskem skrivališču ni imel niti priključka za internet. Sama usmrtitev Osame bin Ladna Al Kaidi jemlje simbolno središče, a hkrati ne spreminja morebitnih delujočih povezav.

A medtem se je dramatično spremenil pomemben del konteksta, v katerem je nastalo teroristično omrežje. S civilnim uporom arabskih množic se spreminja arabsko družbeno tkivo. Robert Fisk, morda najboljši poznavalec arabskega sveta in novinar, ki se je večkrat pogovarjal z Osamo bin Ladnom, je zapisal, da je s civilnim uporom arabskih množic politični projekt Osame bin Ladna pogorel. In da Osama bin Laden v novonastajajoči arabski družbi gotovo ne bi hotel živeti. Projekt ni pogorel zato, ker bi Osamo vojaško uničili. Pogorel je, ker se je v sami arabski družbi aktiviralo civilnodružbeno gibanje.

Bela hiša je po usmrtitvi Osame bin Ladna proučevala možnost, ali naj objavi fotografijo trupla voditelja Al Kaide. Fotografije usmrčenega Osame bin Ladna ni objavila, zato pa je agencija Reuters objavila fotografije treh neidentificiranih trupel, posnetih na prizorišču vojaške akcije. Na eni od fotografij lahko ob truplu in mlaki krvi zaznamo predmet, ki spominja na pištolo. Sporočila, ki so neposredno po usmrtitvi Osame bin Landa prihajala iz Bele hiše, so pripovedovala o boju med pripadniki specialne vojaške enote in prebivalci skrivališča. Kasnejša sporočila niso več govorila o oboroženem odporu.

In predmet zeleno-oranžne barve, ki plava sredi mlake krvi, ni vojaška ali policijska pištola. V mlaki krvi je plavala otroška vodna pištola.

Ali torej 2. maj predstavlja simbolni konec nekega obdobja? Cvetober ameriških voditeljev je imel lepo priložnost. Če so bile teroristične grožnje eden ključnih virov negotovosti v preteklem desetletju, bi lahko obdobje negotovosti končali z dejanjem, ki bi bilo utemeljeno na predvidljivosti vladavine prava. Cvetober se je odločil za izvensodno usmrtitev.

Cvetober? V knjigi Mojce Kumerdej Temna snov je v nekem drugem kontekstu uporabljena bolj primerna beseda. Cvetožer.