Katanec nima česa vzeti

Predsednik NZS bo selektorje moral prej ali slej reševati s prošnjami za izredno naturalizacijo.

Objavljeno
26. februar 2016 22.39
Gorazd Nejedly
Gorazd Nejedly

Da je Milan Mandarić spreten poslovnež, so v sedemdesetih letih minulega stoletja spoznali že prvi računalniški friki v Silicijevi dolini, pozneje še njegovi kolegi v premier league in championship. V minulih osmih mesecih so se o njegovih trgovskih sposobnostih lahko prepričali tudi slovenski nogometni navdušenci. Za jeseni najboljša nogometaša Olimpije Andraža Šporarja in Ezekiela Hentyja je iztržil skoraj 9 milijonov evrov – 3,8 + 5. Da so Zlatko Zahović in drugi Štajerci pod Kalvarijo ustvarili najuspešnejši evropski klub z najmanj denarja in iz najmanjše selekcije, so se lahko prepričali tudi sloviti tekmeci iz Olimpica, White Hart Lana, s Stamford Bridgea, iz Schalke Arene ... Da je slovenska nogometna liga lahko povsem spodobno tekmovanje z majhnimi radostmi na igrišču, zanimiva in razburljiva tudi zunaj igrišč, pa so se najbolj izbirčni poznavalci lahko prepričali prav v minulih treh mesecih »počitnic«.

Z zametki močne Olimpije je SNL dobila, kar je najbolj pogrešala – resno izzivalko Maribora, ki jo vodijo usposobljeni ljudje na svojih področjih, in tekmovalni naboj epskih razsežnosti, okrepila pa je tudi blagovno znamko PrvaLiga.

V četrt stoletja dolgi zgodovini samostojnega prvenstva tako napetega dvoboja med največjima tekmecema še ni bilo. Niti drugo prvenstvo v tem tisočletju, ki se je razpletlo v zadnjem dejanju sezone 2000/01 na nabito polnem starem Plečnikovem štadionu za Bežigradom, ni tako vznemirjalo in razburjalo kot zdajšnje. To pa ponuja sanjsko spomladansko izhodišče.

Slovensko nogometno prvenstvo, ki bo danes začelo svoje drugo poglavje razburljive sezone, ima podobo najbolj urejenega ligaškega tekmovanja v državi. In tudi je, a to so standardi, ki veljajo za Slovenijo, po merilih razvitejših nogometnih držav še vedno sodi v kategorijo nerazvitih. Navzven svetla prihodnost SNL pa ima še več prikritih slabosti. Najvidnejša se bo razkrila že čez nekaj tednov, ko bo selektor Srečko Katanec opravil prvo selekcijo prenovljene (pomlajene?) reprezentance. Slovenska liga razen debitanta v SNL v podobi najstarejšega napadalca Milivoja Novakovića nima ustreznih kandidatov, da bi zaostrili konkurenco v tujini vse manj cenjenih legionarjev, kaj šele za vloge prvokategornikov.

Ustvarjalci SNL so z bojem za golo preživetje in s sledenjem globalizacijskim trendom pozabili na svoje osnovno poslanstvo: da vzgajajo mlade in uveljavljajo najbolj nadarjene. Šibkost ozke selekcije, ki so jo z odhodom razgalili Šporar, Petar Stojanović in Ezekiel Henty ter Mandarićevo kupovanje tujcev namesto najbolj nadarjenih slovenskih igralcev (Blessing Eleke je izjema in naložba), pa je izziv za klube in njihove vizije. Potreben bo širši dogovor za uveljavitev »slovenske poti«. Ta mora zaradi majhnosti trga in kadrovskega bazena vsebovati tudi omejitve prostega trga delovne sile, vendar ne na račun kakovostnih domačih igralcev. Sicer bo predsednik NZS selektorje prej ali slej reševal s prošnjami za izredno naturalizacijo uvoženih igralcev!