Kraljevsko srce

Številni mladi nogometaši so morali ostati doma, saj starši niso zmogli zbrati par sto evrov za plačilo udeležbe.

Objavljeno
30. april 2016 19.01
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagotovo ga ni, tudi bežnega poznavalca športnega dogajanja ne, ki ne bi poznal enega najbolj globalnih nogometnih klubov. Real Madrid. Klub, ki je bil ustanovljen leta 1902 kot nogometni klub Madrid, je Real, »kraljevski«, postal leta 1920 pod kraljem Alfonsom XIII., ko so v grb dodali kraljevo krono. In vstopil v športno zgodovino.

V zvezi s klubom se pletejo številne zgodbe, vanj prihajajo in iz njega odhajajo številni, zvezde, ki sijejo, in zvezde, ki jih nihče ne pozna. V klubski blagajni se vrtijo milijoni dolarjev, evrov.

Klub pa ima še nekaj. Svoje lovke, s katerimi išče mlade, nadarjene igralce.

Visoko (Bosna in Hercegovina)

Pred časom so v tem mestu v Bosni in Hercegovini organizirali nogometni kamp za najmlajše, katerega pobudnik je španski klub Real. Želja po sodelovanju ni manjkalo, vendar za vse ni bilo možnosti, saj je bila udeležba – predraga. Zato se je načelnica tamkajšnje občine Visoko Amra Babić odločila, da plača udeležbo sedmerici mladih nogometašev iz občinskega proračuna. Številni mladi, morda celo nadarjeni nogometaši so morali ostati doma, saj starši niso zmogli zbrati par sto evrov za plačilo udeležbe.

Mostar (Bosna in Hercegovina)

Real Madrid Football Camp, kot se uradno imenuje kamp, so organizirali tudi v Mostarju. Tam je za to, v imenu Reala, poskrbel nogometni klub Zrinjski. Več kot 300 otrok je nekaj dni poslušalo nasvete, kako in kaj, ter upalo, da bodo izbrani za pot proti Madridu. Morda bi jih bilo še več, a starši niso zmogli zbrati 175 evrov, kolikor je bilo treba plačati za nekajdnevno udeležbo.

Biograd na moru (Hrvaška)

Pred nedavnim so Realov kamp za najmlajše pripravili tudi v obmorskem Biogradu na moru. Otroci so bili navdušeni, navsezadnje so dobili menda originalni dres madridskega kluba, nogavice in profesionalno narejeno fotografijo. Cena? Za nekaj dni je bilo treba odšteti 250 evrov; za enega, za brata ni bilo popusta. Zadovoljnih obrazov, z izrisanimi nasmehi na mladostnih obrazih ni manjkalo. Tako kot ne želja, da bi obiskali štadion Santiago Bernabeu.

Sisek (Hrvaška)

Sisek, nekoč pomembno gospodarsko mesto na Hrvaškem, je danes mesto žalostnih obrazov. »Nemalokrat me je skoraj malo sram, ker sem v mestu eden redkih, ki še prejema plačo,« mi je pravil znanec Pega tisto soboto v enem od lokalov sredi skorajda opustelega mesta.

A tam, v neposredni bližini gimnazije, je čevljar. Čevljar Đuka, mu pravijo. Že desetletja in desetletja ima Đuka, s pravim imenom Željko Vrđuka, svojo čevljarsko obrt. »Gre, kakor gre,« pravi in se ne pritožuje. Razen nekaj malega nad leti.

A Đuka je v Sisku znan. Predvsem zaradi tega, ker čevlje popravlja brezplačno vsem upokojencem, mladim in – športnikom. Ne glede na to, ali so navijači Reala, Arsenala, Olimpije, Jesenic ali ekipe Mala Mlaka iz Male Mlake. Ima pač kraljevsko srce.