Novi grški realizem

Volivci raje zaupajo karizmatičnemu levičarju, ki je zavajal samo zadnjega pol leta.

Objavljeno
20. september 2015 23.52
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Grški premier Aleksis Cipras ne velja več za Odiseja, ki bi znal evrske Trojance z nemškimi na čelu pripraviti v odpis gigantskih državnih dolgov, saj se je sam podpisal pod tretji reševalni paket. Če noče tvegati ponovnih razprav o grexitu, bo moral proračunsko varčevanje in liberalne reforme, povezane z njim, tudi izvajati. In nizka volilna udeležba kaže, kaj si Grki mislijo o politiku, ki se je tega še nedavno otepal z vsemi štirimi. Večina pa mu zastopanje grških interesov še vedno zaupa bolj kot Sirizini tesni tekmici Novi demokraciji.

Največja grška konservativna stranka je z novim voditeljem Evangelosom Mejmarakisom dosegla spoštovanja vreden rezultat, a jo še preveč volivcev povezuje s sebičnimi in privilegiranimi oligarhi. Prejšnjemu konservativnemu premieru Antonisu Samarasu se je posrečil preobrat v najboljšem slogu evrskih držav, ki so se že izvlekle iz najhujšega, a so grške zgodovinske bolečine očitno še preveč sveže: volivci raje zaupajo karizmatičnemu levičarju, ki je zavajal samo zadnjo polovico leta, kot starim elitam, ki so to počele veliko dlje.

S primernim vladnim partnerjem bo zato Aleksis Cipras lahko nadaljeval z metamorfozo iz skrajnega levičarja v levosredinskega politika, ki ve, da realnost našega časa nima veliko s parolami o neoliberalno-kapitalističnih zarotah in nadvladi elit. Zgodovinsko dejstvo je, da sta evropska in svetovna levica v minulem stoletju tako uspešno uveljavili svoje predstave o napredni družbi, da jih vse bolj sprejemajo celo mnogi konservativci – a tudi, da levici pogosto spodleti pri gospodarskem razvoju, ki prav tako zgodovinsko noče delovati po diktatu. Vrsta evropskih levih vlad – z eno prejšnjih nemških na čelu – je svojim državljanom že omogočila boljše življenje, zdaj mora gospodarski realizem dokazati tudi nova grška.