Pod ameriško pito: Vsi Trumpovi možje

Bo Donald Trump v Beli hiši bolj previden in umirjen?

Objavljeno
10. november 2016 17.21
USA-ELECTION/TRUMP
Veso Stojanov
Veso Stojanov

Po izvolitvi Donalda Trumpa za ameriškega predsednika se pozornost z njega počasi usmerja v ekipo, ki bo poleg njega sedela na kavču v Ovalni pisarni Bele hiše in odločala o usodi še vedno najmočnejše države na svetu. Čeprav bo vlada Donalda Trumpa začela delovati šele 20. januarja, ko bo zaprisegel kot 45. ameriški predsednik, in četudi Trump med kampanjo ni omenil nikogar, ki bi ga povabil v svojo ekipo, je kljub temu mogoče razločiti nekatere konture nove ameriške vlade. V njej najbrž ne bo nikogar izmed znanih republikancev, ki so se ga med kampanjo bolj sramovali, kot ga podpirali. Zato se bo najverjetneje, kot je mogoče prebrati v nekaterih ameriških medijih, naslonil na nekaj najbolj lojalnih politikov, ki so mu ves čas stali ob strani.

Tri med njimi je omenil tudi v zmagoslavnem govoru v sredo, in sicer guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja, nekdanjega guvernerja Arkansasa Mika Huckabeeja in nevrokirurga Bena Carsona. V kategoriji zvestih politikov, ki bi utegnili dobiti visoke položaje v Trumpovi administraciji, sta tudi nekdanji predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa v času predsednikovanja Billa Clintona Newt Gingrich in bivši župan New Yorka Rudy Giuliani.

O Gingrichu in Giulianiju že krožijo govorice, da bi utegnila postati zunanji minister (Gingrich) in generalni državni tožilec, ki ima v ameriški administraciji tudi vlogo ministra za pravosodje. Bolj zanimiva utegne biti vloga guvernerja Christieja. Ta je bil aktiven v ekipi, ki je od poletja v Washingtonu pripravljala vse potrebno za oblikovanje Trumpove administracije. Skupino je formalno vodil Rich Bagger, dolgoletni Christiejev svetovalec, v njej je bil tudi William Hagerty, ki je pripravljal tranzicijsko ekipo za morebitno administracijo republikanskega kandidata Mitta Romneyja leta 2016. V Trumpovi ekipi je kot neformalni svetovalec sodeloval tudi Michael O. Leavitt, nekdanji guverner Utaha in zdravstveni minister v vladi Georgea W. Busha.

Christiejevo morebitno novo zadolžitev v Washingtonu lahko sicer ogrozi obsodba dveh njegovih nekdanjih tesnih sodelavcev v aferi Bridgegate. Oba sta bila spoznana za kriva namernega zaprtja nekaj voznih pasov na cestah do mostu George Washington, ki povezuje Manhattan z mestom Fort Lee v New Jerseyju. To je povzročilo strašanske prometne zastoje, vse skupaj pa je bilo politično maščevanje demokratskemu županu Fort Leeja, ki ni hotel podpreti Christiejeve ponovne izvolitve za guvernerja leta 2013. Zato je vprašanje, ali bo Trump vzel Christieja v najožjo ministrsko ekipo. Že tako bo vsako njegovo potezo budno spremljala javnost in nekateri analitiki napovedujejo, da bo Trump v Beli hiši bolj previden in umirjen.

To dokazuje tudi glavni kandidat za vodjo njegovega kabineta Reince Priebus, predsedujoči republikanske stranke, ki je v šestih letih na tem položaju stkal tesne vezi z vrhom republikanske stranke in lahko prispeva k zbližanju med Trumpom in republikanskim establišmentom. To bo za Trumpovo vladavino zelo pomembno. Kot tudi vezi z Wall Streetom, ki naj bi jih ohranjal kandidat za finančnega ministra Steven Mnuchin, nekdanji bančnik Goldman Sachsa. Bodo ti možje sploh dovolili Trumpu, da bo »Ameriko naredil spet veliko«, ali bo vse ostalo, tako kot zdaj, pri običajnem poslu?