Zamenjati ljudstvo

Nedopustno je, da sta oblast ali elita ljudstvu čedalje manj pripravljena prisluhniti.

Objavljeno
23. januar 2013 12.06
Katja Željan, Nova Gorica
Katja Željan, Nova Gorica

Priznam, o besedah prvega moža Koloseja Sergeja Racmana, ki jih je izrekel takoj po odločitvi šempetrsko-vrtojbenskih svetnikov, da družbi Alea Iacta – ta je s Kolosejem lastniško povezana – ne podelijo soglasja za opravljanje igralniške dejavnosti, sem veliko razmišljala. In se spraševala, ali pravzaprav utelešajo tudi prevladujoči način današnjega razmišljanja takšnih in drugačnih oblasti, takšnih in drugačnih elit.

O tem, ali so bile Racmanove besede 'malce' arogantne, bi najbrž lahko razpredali, za orientacijo pa nekaj njegov citatov: »Poskusili bomo tudi desetkrat, če bo treba. Odločili smo se, da bomo tukaj nekaj naredili. Mislim, da se bo občinski svet prej zamenjal, kot bomo mi prodali zemljo«. In še: »Če bi v tej občini naredili referendum, mislim, da bi ga dobili«. Ter: »Upamo tudi, da se bo zakon spremenil in teh soglasij ne bo treba več iskati«.

Povedano še za odtenek bolj direktno (in, da ne bo pomote, seveda parafrazirano po avtorici kolumne): Alea Iacta bo na območju nekdanjega MMP Vrtojba zgradila svoj načrtovani turistično-zabaviščni center Sailaway, pa če vam je, drago šempetrsko ljudstvo, prav ali ne. Upamo tudi, da se bo zakon spremenil in da bomo lahko brez soglasij (ljudstva) tu naredili, kar smo se pač namenili. Sicer pa je volja ljudstva tako ali drugače na naši strani – kar preverite na referendumu! -, le ta občinski svet ne ve prav točno, kaj bi rad, ter se enkrat obrača tako in drugič drugače... Hja, res lepa (besedna) zmeda. Iz katere bi lahko sklepali naslednje: 1. V Sloveniji bo kmalu (če se bo le spremenil zakon) mogoče izpeljati takšne in drugačne (turistično-zabaviščne) projekte, in to brez soglasja ljudstva. 2. Svetniki občine Šempeter-Vrtojba sicer že tako ali drugače ne utelešajo večinske volje ljudstva v občini. In sklep? Da bi v občini Šempeter-Vrtojba dobili projekta Sailaway, je treba le zamenjati občinski svet, še ostalega tukajšnjega življa ne! Pa še tega mogoče sploh ne bi bilo treba narediti, če bi dobili zakon, ki bi 'zradiral' glas lokalcev.

Vidite, kako enostavno je včasih priti do rešitev za še tako velike 'težave'. Pomislite, kaj bi še bilo, če bi s podobno formulo poiskali rešilno bilko za vseslovenske probleme in, preprosto, zamenjali nebodigatrebe. Danes bi se izognili stavki v javnem sektorju, ob koncih tedna protestnikom po naši lepi deželici, in če bi imeli prav srečo, še komu, ki nam diha za ovratnik v protikorupcijski komisiji. Le ena majhna težavica obstaja: ni namreč tako lahko zamenjati ljudstva, ki ima tu pa tam tudi kakšnega zastopnika svojih glasov (v občinskih svetih). In ker je bilo v zgodovini skoraj lažje zamenjati kakšno elito ali oblast kot pa ljudstvo, je še toliko bolj nedopustno, da je takšna ali drugačna oblast, takšna ali drugačna elita, ljudstvu in njegovi volji čedalje manj pripravljena prisluhniti.