176 dni pozneje

Janša je začasno na svobodi in je začasni poslanec. Bo kdaj drugače? Počakajmo.

Objavljeno
12. december 2014 21.45
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Danes od 13.20 ure je predsednik SDS in nekdanji premier Janez Janša na prostosti. Ali samo začasni ali dokončni, bo znano pozneje, ko bo deveterica ustavnih sodnikov vsebinsko presojala ustavno pritožbo, ki jo je v zadevi Patria vložil prvoobsojeni. Ustavno sodišče je za zdaj soglasno ugotovilo, da z nadaljnjim izvrševanjem sodb rednih sodišč za pritožnika lahko nastanejo težko popravljive posledice: tako z vidika varovanja človekovih pravic – vsak poseg države v osebno svobodo posameznika lahko že po naravi povzroči takšne posledice – kot z vidika učinkovitega delovanja demokratičnega parlamenta in oblasti, saj je dobro delujoča opozicija eden od temeljev demokracije in izziv za vsakokratno izvršno oblast. Janša pa je vodja opozicije in hkrati – prav tako po odločitvi ustavnega sodišča – poslanec. Z začasnim mandatom.

Kdaj bo Janši, če bo, dokončno prekinjen zaporniški status in vrnjen poslanski mandat, gotovo ne bo kmalu znano. Ustavno sodišče je že napovedalo, da si bo za odločitev o ustavni pritožbi vzelo ustrezen čas, saj mora odgovoriti na pomembna ustavnopravna vprašanja. V pritožbi zatrjevane kršitve človekovih pravic po njegovi presoji zahtevajo resno in poglobljeno razpravo.

Ali tokratna soglasna odločitev ustavnih sodnikov že nakazuje, kakšna bo njihova končna? Nekateri pravijo, da je tako.

Kakršna koli že bo, bo gotovo stresla slovenski družbeni prostor. Država že tako in tako več kot leto dni deluje v histeričnem ozračju, pozivov k pogromu nad pravosodjem nihče noče presekati. Zanikanje vsakršne avtoritete – tudi ustavnega sodišča – se lahko izkaže za pogubno.