Besede v veter

Politika gre svojo pot, od volitev do volitev, vse do izpraznjenih blagajn.

Objavljeno
24. julij 2014 20.56
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
»Nedopustno dolgo čaka 8066 bolnikov.« Takšen je bil naslov članka v Delu pred tremi leti, takratni minister za zdravje Dorjan Marušič pa je bil plat zvona: »Nujni sta reforma zdravstvenega zavarovanja in reorganizacija sistema.«

Danes nedopustno dolgo časa čaka 19.564 bolnikov in – kot se zdi – to ne skrbi nikogar. Pač, spomladi so opozorili na daljšanje čakalnih dob zdravniki in prav tako povedali, da je reforma nujna. Toda, kdo bi poslušal zdravnike! Politika gre svojo pot, od volitev do volitev in do končne izpraznitve vseh skupnih blagajn. Kako bomo živeli po tem, kot da nikomur ni mar.

V predvolilnem programu je nujnost zdravstvene reforme zapisala le stranka Zavezništvo Alenke Bratušek. A gospa Bratušek, ki to stranko vodi, je bila ravnokar predsednica vlade in hkrati ministrica za zdravje, pa zdravstvene reforme ni niti poskušala izvesti. V njenem času so močno odmevali očitki o sprejemanju mimo čakalnih vrst, zato ni odveč ponovno zapisati, da se to ne bi dogajalo, če nedopustno dolgih čakalnih vrst ne bi bilo. Gre za življenje in smrt, zato je nemoralno bolnikom očitati, da poskušajo priti na vrsto mimo vrste, ko pa je vendar od tega odvisno njihovo preživetje. Nemoralno je seveda tudi, da vrsto preskočijo, saj to pomeni, da nedopustno dolgo čaka nekdo drug. Daljše ko bodo čakalne vrste, več takih poskusov bo, več bo kršitev, več korupcije, več kriminala. Če politikom to ustreza, reforme seveda ne bodo sprejeli. Nenehno kriminaliziranje zdravnikov in bolnikov namreč odvrača ljudi od zelo perečih težav, ki so jih povzročili politiki s svojimi slabimi zakoni, zaradi katerih ima Slovenija popolnoma izpraznjen državni proračun in velike dolgove.

Zapišimo torej ponovno, pa čeprav v veter: Slovenija zdravstveno reformo potrebuje. Ne pa zgolj nekih obljub o boljšem jutri.