Betoniranje letvice

Manj razumljivo pa je, da zakonski omejitvi cen nasprotujeta vlada in ATVP.

Objavljeno
28. oktober 2016 17.58
rsi-delavec
Maja Grgič
Maja Grgič
Politika je pod pretvezo vzpostavitve enotne evropske platforme sklenila ukiniti registrske račune Klirinško depotne družbe (KDD), na katerih je doslej več kakor četrtina državljanov brezplačno hranila svoje večinoma certifikatske delnice. Če bodo hoteli delnice ohraniti, jih bodo morali prenesti na plačljive trgovalne račune, sicer lahko ostanejo praznih rok. To spremembo so ves čas potiho podpirali tudi KDD, broznoposredniške družbe, banke in drugi člani finančne srenje. Te delnice so namreč ocenjene na približno milijardo evrov in so tako nedvomno dobra priložnost za pridobivanje novih strank in za zaslužke. In prav tukaj se zdaj lomijo kopja.

Da cene teh storitev ne bi rasle v višave, so poslanci ceno odprtja in zaprtja računa, zlasti pa vodenja in vzdrževanja trgovalnega računa, zakonsko omejili že ob sprejemu zakona, ki registrske račune ukinja. A večina ponudnikov te letvice ne spoštuje. Izmislili so si namreč celo vrsto dodatnih storitev in stroškov, s čimer cena pogosto pošteno presega zakonsko določenih 0,5 odstotka povprečne vrednosti delnic. Ta zakonska meja zelo verjetno ne omogoča ustvarjanje kakšnih ekstra dobičkov, zato je razumljivo, da omejitvi teh stroškov z avtentično razlago zakona, ki jo je ob podpori nekaterih poslanskih skupin zahtevala Zveza potrošnikov Slovenije, ostro nasprotujejo tako v Združenju bank Slovenije, na KDD kot v Združenju članov borze.

Manj razumljivo pa je, da temu nasprotujeta vlada in Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP), ki bi morali skrbeti, za ustrezno izvajanje tega zakonskega določila. Agencija ne le da kršitve zakona ni preganjala, ampak višje cene celo zagovarja, češ da mora borznoposredniška družba izpolnjevati še druge zakonske zahteve, kar da predstavlja dodatno stroškovno obremenitev. Predstavnik ATVP je poslancem celo dal vedeti, da je za posrednike ukvarjanje z vlagatelji, ki imajo manj kakor 5000 evrov vredno naložbo, zgolj nadloga.

Da v prihodnje ne bi bilo dvoma, kaj stroški zajemajo in kaj ne ter do kod lahko sežejo, so poslanci parlamentarnega odbora včeraj podprli predlog avtentične razlage, ki stroške vodenja in vzdrževanja trgovalnega računa omejuje na največ 0,5 odstotka vrednosti naložbe. Ta dodatna razlaga po mnenju zakonodajno pravne službe državnega zbora menda niti ne bi bila potrebna, saj je po njihovem mnenju volja zakonodajalca in s tem namen takšnega določila jasen že zdaj.

Tema je gotovo dovolj populistična, saj zadeva četrt milijona državljanov. In če bo omenjeno avtentično razlago podprl še državni zbor potem, bo to dvakrat potrjeno in zabetanirano, tako da prostora za sprenevedanje ali različne interpretacije glede oblikovanja cen teh storitev ne bo več. Morebiti bo potem vsem tistim, ki so se v preteklem obdobju zavzemali za ukinitev registrskih računov KDD in prenos delnic na trgovalne račune, žal, da teh delnic niso pustili tam, kjer so vse od certifikatske privatizacije bile.