Branitelji ekscesov

Univerza in njeni članici so kot trio, ki drži skupaj in se bori proti istemu sovragu - javnosti.

Objavljeno
16. marec 2015 19.43
ace/univerza
Anuška Delić, Ozadja
Anuška Delić, Ozadja
Ko smo tisti za visoko šolstvo in njega ministrico usodni četrtek ljubljansko univerzo vprašali o visokih honorarjih, so odgovorili, da so za izplačevanje odgovorne fakultete. Pa deset dni pozneje? Fakulteti ne odgovarjata na vprašanja, novinarje preusmerjata na univerzo, ta pa ne odgovarja, temveč vabi na novinarsko konferenco. Prihodnji teden! A vsi navedeni so, ponovimo, javni zavodi in so dolžni odgovarjati na novinarska vprašanja.

Najprej so komunicirali usklajeno – ekonomska je napisala sporočilo, ki ga je tista za upravo pretežno prepisala, vse skupaj pa je blagoslovila univerza. Vsi trije so se postavili v tabor, ki drži skupaj in se bori proti istemu sovragu – javnosti.

Imeli so dober razlog. Univerza je že leta 2009 izvedla notranjo revizijo na fakulteti za upravo in odkrila nemalo nepravilnosti pri avtorskih izplačilih. Torej so za honorarne ekscese vedeli vsi pristojni in odgovorni, a so se zneski še naprej kopičili. To kažejo tudi poznejše revizije računskega sodišča na drugih fakultetah.

Toda na neslavnih vodilnih mestih sta zgolj dve fakulteti, ki se zdaj skrivata pod plaščem univerze. Razkritja vse tri javne subjekte enako bolijo, ker so zanje soodgovorni, njihovi odzivi pa kažejo, da bodo kot dobro uglašeni trio vse skupaj poskušali pomesti pod preprogo ali preusmeriti pozornost.

To počno tudi ob asistenci ministra Dušana Mramorja, ki se kot nekdanji dekan ekonomske fakultete in tako soodgovorni za višanje plač honorirani eliti ne bi smel javno oglašati z opozorili o koncu komunizma. Je namreč v najmanj navideznem nasprotju interesov. Sicer pa vse to dokazuje, da je na dveh fakultetah komunizem še kako živ. Okorišča se zgolj elita, ki svoje privilegije brani z molkom in napadom.