Črna sreča

Evro prispevka za Teš 6: Vedno znova smo zaradi vsiljenih odločitev prisiljeni plačevati več.

Objavljeno
12. februar 2017 18.42
jer tolarji
Borut Tavčar
Borut Tavčar
Podpora Tešu 6, ki bi se po predlogu ministrstva za infrastrukturo kazala v dodatnem evru na povprečnem računu za elektriko, je še manjkajoči kamenček v mozaiku, ki prikazuje, kako je v tej državi mogoče izsiliti megalomanski projekt, dobro zaslužiti, stroške pa preložiti na davkoplačevalce. Ali uporabnike elektrike. To je taka priročna opredelitev odjemalcev, uporablja jo tudi javna televizija.

Teš 6 je prevelik, predrag, ne more obratovati sam, zato ni nadomestni blok, predvsem pa kuri lignit, ki se ga ne izplača peljati niti deset kilometrov daleč. Ta vladna koalicija je močno zagrizla v slogan, da bo Slovenija zelena referenčna država v digitalni Evropi, zdaj je prišla še vizija, po kateri bomo vsi srečni in zadovoljni do leta 2050. Podpora kurjenju lignita in pozidavi kmetijskih zemljišč je velik odklon od teh vizij.

Teš 6 naj bi obratoval do leta 2054. Novičke, da je določena država v določenem delu dneva pokrila vse potrebe po elektriki s sončnimi in vetrnimi elektrarnami, po mnenju direktorata za energijo ne pomenijo veliko. »Vse alternative prispevku za Teš so dražje,« pravijo. A to je le vztrajanje pri starem. Energetika se mora razogljičiti, to je sporočilo podnebnega sporazuma. Pokrivanje porabe elektrike z obnovljivimi viri, tudi če za eno uro na mesec, zato kaže, da je to mogoče in da nihče ne ostane brez.

Zastarelo postaja tudi razmišljanje o sistemu velikih proizvajalcev. V tem ima Teš 6 pomembno vlogo, saj lahko prilagaja svojo proizvodnjo (in tudi izkoristek). Prav za to je namenjen predlagani prispevek. Digitalizacija pa pomeni, da je sistem sestavljen iz številnih malih elektrarn, ki skupaj lahko sestavljajo tudi večje virtualne elektrarne. V razpršeno poseljeni Sloveniji to lahko pomeni tudi območno zaprte samopreskrbne sisteme.

Povezovati Teš 6 s stabilnostjo in varnostjo preskrbe na severnem Primorskem, kar počne direktorat za energijo, je zato smešno. Če do tja ni mogoče potegniti velikega daljnovoda, je treba razmisliti o drugih načinih preskrbe in jih tudi ustrezno podpreti. A podpore za obnovljive vire nismo imeli poldrugo leto. Menda zaradi evropske komisije.

Z evrom prispevka za Teš 6 in tudi Teš 5 in celo Teš 4 bodo zbrali največ 25 milijonov evrov na leto. To je približno polovica izgube, ki jo Teš pridela na leto. Rešujejo ga s prihodki Dravskih elektrarn Maribor, ki pa tudi ne bodo za vedno dovolj visoki. Zdaj Teš še zagotavlja sekundarno regulacijo elektroenergetskega sistema za Eles. Kaj bo, ko bo komisija zaukazala regijsko upravljanje regulacije? Bo Teš to še vedno delal najceneje? In kakšen bo takrat prispevek, ki ga načrtuje vlada?

Prispevek za Teš 6 bi lahko presegel podpore obnovljivim virom. Tako se še SMC vključuje v več podpornic na vseh točkah spornega projekta, za katerega pa še nihče ni odgovarjal. Nasprotno, vedno znova smo zaradi vsiljenih odločitev prisiljeni plačevati več. Ostane le samopreskrbni sistem in odklop iz mreže. Tega se nekateri zelo bojijo, predvsem v energetiki, morali pa bi videti priložnost za razvoj srečne zelene referenčne države.