Divji zahod

Balkan lahko tudi po zaslugi kosovskega gordijskega vozla ostane sod smodnika

Objavljeno
04. november 2013 19.20
KOSOVO
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd

Ključ najpomembnejših volitev po razglasitvi samostojnosti Kosova, ki naj bi tlakovale pot celoviti vključitvi kosovskih Srbov v kosovske strukture, je trenutno v rokah Bruslja. S srbskimi enklavami južno od Ibra, ki jih bodo po zaslugi najvišje volilne udeležbe doslej vodili srbski župani, si mu ni treba več razbijati glave.

Postavlja se vprašanje, ali bo Bruselj priznal volitve na severu Kosova ali ne. Slepec se je lahko prepričal, da Srbi v Kosovski Mitrovici niso mogli odločati o lastni usodi, ne da bi jih bilo strah za lastna in za življenje njihovih svojcev. Mednarodne mirovne misije so padle na izpitu.

Srbi na severu Kosova živijo že trinajst let v brezzakonju, Divji zahod ustreza pripadnikom srbskega in albanskega podzemlja, ki z roko v roki z lokalnimi oblastniki na obeh straneh spodbujajo mednacionalne konflikte. Status quo poskušajo ohraniti z nasiljem. Podpirajo jih skrajneži iz Srbije, ki hočejo odločati o življenju rojakov na Kosovu.

Incidenti na severu Kosova, kot so bili bombaški napadi in razdejanje volišč, so tudi posledica shizofrene politike Beograda, ki žanje, kar je sejal. Še včeraj je sodelovanje na volitvah označeval za nacionalno izdajo, po novem pa je iste ljudi nagovarjal, naj se udeležijo volitev, ne da bi jim znal pojasniti, kaj se je spremenilo. Svoj lonček je pristavila Priština, ki ji visoka volilna udeležba na severu Kosova ne bi ustrezala, ker bi lahko vzpostavila močno skupnost srbskih občin.

Beograd najbrž ne bo priznal rezultatov volitev, če jih ne bodo ponovili vsaj na voliščih, ki so jih predčasno zaprli zaradi incidentov. Scenarij lahko ogrozi bruseljski sporazum o normalizaciji odnosov med Beogradom in Prištino, ki je omogočil prve volitve na celotnem ozemlju Kosova. Gre za najresnejši postkonfliktni dogovor Srbije s Kosovom po drugi svetovni vojni.

Prve lokalne volitve, ki jih Srbi na severu Kosova niso bojkotirali na celi črti, so preizkus na poti Srbije in Kosova v EU. V igri so namreč pogajanja za pridružitveni sporazum med Kosovom in EU ter začetek pristopnih pogajanj Srbije z EU. Če bosta Srbija in Kosovo obstala na začetku svoje evropske poti, bo Balkan tudi po zaslugi kosovskega gordijskega vozla ostal sod smodnika.

V senci zamaskiranih skrajnežev je glavni politični boj na lokalnih volitvah potekal za Prištino, kjer živi četrtina državljanov Kosova. Najbolje sta se odrezali Demokratična zveza Kosova (LDK) župana in predsednika LDK Ise Mustafe ter gibanje Vetevendosje (Samoopredelitev) Albina Kurtija, podpora volivcev vladajoči Demokratski stranki Kosova (PDK) premiera Hashima Thaçija pa je spet padla.

Če so bile lokalne uvod v parlamentarne volitve, ki so lahko predčasne, bosta morala Bruselj in Washington spet prisiliti kosovske politike v kravje kupčije. Brez njih ne bodo izolirali Kurtija, ki je proti bruseljskemu sporazumu in za Veliko Albanijo.