Dobrodošla pobuda

Z obiskom v Nemčiji, Rusiji in Ukrajini ima predsednik Pahor priložnost, da izkoristi diplomatsko ponudbo zrele države, kakršna si želi biti Slovenija.

Objavljeno
08. februar 2017 21.54
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Komaj dvomilijonska Slovenija nima veliko mednarodne moči, a so majhne države že kdaj v zgodovini pokazale doseg dobro premišljenih in pravočasnih diplomatskih pobud. Z obiskom v Nemčiji, Rusiji in Ukrajini ima zdaj tudi predsednik Borut Pahor priložnost, da izkoristi diplomatsko ponudbo notranje stabilne, gospodarsko napredujoče in zunanjepolitično zrele države, kakršna si želi biti Slovenija.

S članstvom v Evropski uniji in vojaški zvezi Nato je naša država tesno vpeta v zahodne integracije, kar je bil neznanski uspeh naših osamosvojitvenih prizadevanj, z državami, kot sta Rusija in Ukrajina, ima slovensko politično vodstvo dobre odnose. V sedanjem nevarnem trenutku za Zahodni Balkan, Evropo in svet je lahko dobrodošel vsak dodaten diplomatski kanal, vsaka dobro premišljena in pravilno uvrščena pobuda. Slovenija pa mora v pogovorih s svojimi sogovorniki vendarle vztrajati pri vrednotah, na katerih sta bila utemeljena tudi naša samostojnost in članstvo v EU: demokraciji, pravni državi, dobrososedskih odnosih in zavračanju agresivnega obnašanja.

To ne bo lahko, saj se številni mednarodni akterji vračajo k idealom nacionalne države iz minulih stoletij ali celo k opoju regionalne in svetovne prevlade in nekateri so za takšen »patriotizem« pripravljeni rožljati z orožjem. Tradicionalni steber demokratične Evrope in zahodnih vrednot ZDA pod Trumpom z grožnjami trgovinskemu in drugemu sodelovanju še bolj povečuje nestabilnost v svetu. Časi so nevarni. Beseda razuma in pomirljivi toni so nujno potrebni, a jo morajo seveda na pol poti pričakati ustrezni interesi.