Grški in drugi scenariji

Če je še v torek Erjavec zaloputnil vrata, so zdaj ta rahlo priprta.

Objavljeno
23. oktober 2013 22.34
seja izvršnega odbora DeSUS
Tanja Starič, notranja politika
Tanja Starič, notranja politika

Nič nas ne bi smelo presenetiti. Če je imela Grčija na poti na dno v enem letu dvakrat volitve, zakaj bi bili torej začudeni, če bo Slovenija v enem letu zamenjala tri vlade? Seveda je popolnoma jasno, tudi brez natančne analize razmer v Grčiji, kam vodi pot nenehnih političnih kriz in menjav vladnih ekip. V katerih je, mimogrede, pri nas vedno tudi stranka Desus. Toda najnovejša koalicijska zaostritev zaradi nepremičninskega davka pomeni prav to – razpad že druge vlade v prihodnjih dveh mesecih in nove volitve.

Motivi Karla Erjavca, ki noče spustiti zakona o nepremičninskem davku, s tem pa tudi proračuna, skozi parlament, še vedno niso popolnoma jasni. Kot kaže, niti članom in poslancem stranke, ki ne skrivajo, da v nobenem primeru nočejo sprožiti nove politične krize. Če se je odločil, da je čas za predčasne volitve, potem bo v stranki uveljavil svojo predsedniško avtoriteto – morda tudi z zaupnico – in bo na vse načine poskušal preprečiti, da bi kateri od glasov Desusa pomagal sprejeti zloglasni davek. Če ne, je kompromis, s katerim bi Erjavec obranil svojo politično držo, hkrati pa bi stranka pomagala reševati proračun in vlado, še vedno mogoč.

Današnja odločitev vrha upokojenske stranke nekoliko znižuje visoke politične obrate v državi. Desus ponuja pogajalsko izhodišče, ki je najbrž nesprejemljivo za varuhe državne blagajne, a odpira prostor za nova pogajanja. Če je Erjavec v torek na Brdu še zaloputnil vrata premierki in koalicijskim partnerjem, so ta zdaj rahlo priprta.

Zato bo svoje politične veščine morala pokazati Bratuškova, ki bo prav tako morala izbirati med različnimi scenariji in razpleti. Če nam seveda v vsakem primeru ni ostal samo še grški.