Kardinal na hladnem

O viharju za obzidjem.

Objavljeno
30. junij 2017 16.30
AUSTRALIA-ABUSE/PELL
Tone Hočevar
Tone Hočevar
Še pred nekaj leti je veljalo, da so dotakljivi skoraj vsi visoki cerkveni prelati, samo kardinali ne, kajti vsak kardinal je morda prihodnji papež. Umivanje obraza in beljenje pročelja cerkvene institucije, ki se ju je lotil papež Frančišek, ko je cena Cerkve padla na najnižjo točko zaradi denarnih mahinacij in še bolj zaradi pedofilije, je na glavo obrnilo tudi to. Kardinali postajajo dotakljivi.

Dogaja se, prav zdaj se dogaja, da je eden izmed kardinalov »postavljen na hladno«. Ne sme se udeleževati uradnih ceremonij, tudi javnih maš ne, predali so ga civilnim oblastem, ki mu bodo sodile. V kratkih novicah je pisalo, da je papež dovolil kardinalu oditi na sojenje v Avstralijo, ampak v resnici to pomeni, da ga je dal na hladno. Podprl ga je sicer, zaupa mu, ni pa ga skril za obzidje, kakor se je v tej ustanovi v podobnih primerih dogajalo stoletja.

Novica je zatemnila vse, kar se prav te dni tudi bleščečega dogaja v Vatikanu. Novi kardinali so dobili prstane in birete, geometrija kardinalskega zbora se spreminja, k mizi so bili povabljeni duhovniki iz držav, ki v normalnih okoliščinah ne bi nikoli prišli v najožji izbor. Zdaj to ni več nikomur mar, še tistim ne, ki se jih neposredno tiče.

Nikoli se ni zgodilo, da bi šel daleč nekam na sodni proces eden izmed najbližjih papeževih sodelavcev. Kardinal George Pell, o njem je beseda, je bil zadnje čase najbolj cenjena osebnost za obzidjem, urejal je finance, ki so zaradi kdo ve kakšnih čudnih poslov skoraj izničile kredibilnost ustanove, ki se z njo ne more primerjati nobena druga. Stara je dve tisočletji, mogočna in neskončno premožna pa tudi že dolga stoletja. Frančišek je Pella postavil med svojih devet posebej zaupanja vrednih kardinalov, ki pripravljajo temeljne reforme.

Ali je kardinal Pell res česa kriv, bodo povedali avstralski sodniki. Da je bil potegnjen v sodne mline, pa so že nekaj let vedeli vsi. Trikrat so ga zasliševali, dvakrat lani na daljavo, ker naj bi prikrival pedofilije, kakor so v preteklosti pravzaprav počeli vsi škofi, ki se jim je zgodilo, da so imeli pedofile med svojimi podaniki. Doslej je bil domnevno kriv približno toliko kot razvpiti bostonski kardinal Law, ki mirno živi v Rimu.

Obtožnica, ki zdaj Pella čaka v Avstraliji, pa je veliko hujša. Očitajo mu, da je v letih, ko je bil duhovnik in potem škof, tudi sam posiljeval mlade fante, ki ga menda čakajo kot priče na procesu. Kardinal pravi, da bo dokazal svojo nedolžnost, komaj čaka, da se začne proces.

Že pred procesom se dogaja potres. Žrtev vsega dogajanja je Jorge Manuel Bergoglio. Papežu Frančišku že očitajo, da je vedel, česa je osumljen Pell, pa ga je vseeno poklical iz Avstralije in ga postavil za tretjo osebnost cerkvenega občestva. Očitke sestavljajo v cerkvenih vrhovih, kjer Bergoglia ne marajo. Preveč zares je vzel prenovo in očiščenje Cerkve, da bi bil mogočnikom lahko všeč. Zato so že prišepnili novinarjem, da je Pell v pol leta porabil pol milijona evrov samo za svoje kaprice.