Kralj in feniks

HDZ je postala uspešnejša (volilna) zgodba od vladajoče SDP, ki je pričakovala veliko več.

Objavljeno
23. maj 2013 19.31
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Pet dni po prvem krogu in devet dni pred drugim krogom lokalnih volitev na Hrvaškem še kar preštevajo zmagovalce in poražence. Vendar je tistim, manj vpletenim že zdaj povsem jasno, da sta zmagovalca dva; sedanji župan Zagreba Milan Bandić, ki je za le slabe tri odstotke zgrešil zmago že v prvem polčasu ter dobesedno pometel s konkurenco, in opozicijska stranka HDZ, ki je že tako ali tako imela vodilno vlogo na lokalni ravni, zdaj pa jo je še okrepila.

Milan Bandić je posebna figura na hrvaškem političnem parketu: kralj in šef Zagreba, proti kateremu je menda vloženih dvesto kazenskih ovadb, a mu do zdaj še niso dokazali ničesar, nekdanji vodilni član SDP, iz katerega so ga zaradi nikoli povsem pojasnjenih okoliščin nagnali. Le nekaj trenutkov po objavi volilnih rezultatov prvega kroga je s solzami v očeh stopil pred novinarje, dejal, da mu umira mama, nato pa, naj ga končno nehajo obtoževati, da je lopov. Ali pa naj končno sprožijo postopke proti njemu. Zdaj se mu obeta peti mandat na čelu glavnega mesta južne sosede. Napovedal je tudi ustanovitev svoje stranke, s katero bo zagotovo naskakoval hrvaški sabor, kar je, tako kot položaj predsednika, nekoč že bila njegova neuresničena namera.

HDZ je posebna zgodba. V tem trenutku uspešnejša od vladajoče SDP, ki je tokrat pričakovala veliko, dobila pa precej manj. Večjih sprememb, kot se zdi, ne more prinesti niti drugi polčas volitev, ki se bo zgodil 2. junija.

HDZ je v zadnjem času vpeta v številne zgodbe. Ena osrednjih je zagotovo skoraj vsakodnevno sojenje nekdanjemu šefu stranke Ivu Sanaderju na zagrebškem sodišču. Vendar to volivcev, skoraj polovica se je udeležila volitev, očitno ni (z)motilo. V Zagrebu je stranka sicer krepko izgubila, saj so volivci njeni kandidatki Margareti Mađerić namenili le borih 16.000 glasov, skoraj devetkrat manj kot Bandiću, a je stranka zunaj glavnega mesta pobrala smetano in se iz izgubarja, za kakršnega je veljala, zdaj spet dvignila iz lastnega pepela.

HDZ, ki so jo nekateri celo prepoznali kot nekakšno novo HDZ, ki s staro, Sanaderjevo, nima več veliko skupnega, je na Hrvaškem sicer šele v zadnjem času postala to, kar opozicijski stranki pritiče. Glasen kritik razmer in oblasti, ki jo zaradi težkih časov, včasih tudi nespretno in samosvoje upravlja Kukuriku koalicija na čelu z Zoranom Milanovićem. Mnogi mu očitajo precej komunikacijsko-organizacijskih napak, ki da so vzrok za slab volilni rezultat in volilni odklon od SDP.

V zadnjem času je HDZ velikokrat napovedovala tudi predčasne parlamentarne volitve. Prav »več kot dober rezultat« na lokalnih volitvah pa kaže, da do uresničitve omenjene zahteve na Hrvaškem morda res ni daleč.