Ménage à trois

Ko se sprime trojček neodvisna agencija, vodilni igralci na trgu in politika, ni prostora za skrb za uporabnike.

Objavljeno
05. junij 2015 20.36
Luka Jakše, Ljubljana
Luka Jakše, Ljubljana

S kritikami neodvisnih regulatorjev trgov ne gre hiteti, ko pa, jih je priporočljivo podajati previdno, da ne bi ošibili njihove sicer zelo pomembne vloge na trgu in v družbi. V zadnjih dneh je bila v ospredju agencija za varstvo konkurence (AVK), ki je v različnih postopkih na sodiščih proti Pro plusu, veledrogeristom (Kemofarmaciji, Salusu, Gopharm in Farmadent) in Geoplinu žela zmage in poraze, a je prav, da o njenih dejanjih sodimo, ko bodo postopki končani oziroma pravnomočni.

Težje pa se je upreti kritiki delovanja Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), ki ji je svet agencije izdal negativno mnenje k letnemu poročilu dela za lansko leto. Četudi med agencijo in njenim nadzornim organom ni velike ljubezni, se ni mogoče znebiti občutka, da je Akos (že zdavnaj) zašel s poti.

Saga o brezplačni podelitvi frekvenc Tušmobilu se vleče že sedem let, prejšnji teden pa je bila vložena obtožnica proti nekdanjemu direktorju Apeka (predhodniku Akosa) Tomažu Simončiču, ki so ga domnevno podkupili z 80.000 evri. Simončiča je takratni minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič sicer zamenjal, vendar so imeli poznejši vršilci dolžnosti agencije močne ovire pri razščiščevanju zadeve. Leta 2012 je vrhovno sodišče ugodilo Telekomovi pritožbi, da je bila brezplačna podelitev frekvenc nezakonita, vendar se Akos do zdaj ni odzval. Morda čakajo, da se drugo leto začne uporabljati del lani podeljenih novih (spornih) frekvenc, po kateri bodo sedanje postale pogrešljive.

Ko je leta 2011, po treh začasnih direktorjih, vodenje agencije prevzel Franc Dolenc, so mnogi menili, da se ne bo dolgo obdržal, vendar se je izkazalo, da zelo spretno ohranja svoj stolček. To pa mu uspeva z zadovoljevanjem interesov velikih igralcev na trgu in posledično nižjim standardom storitev za uporabnike. Brez najmanjše praske je preživel tudi očitke, da je Akos lani povsem nezakonito vodil postopek prodaje frekvenc mobilnim operaterjem, zaradi česar naj bi v proračun steklo skoraj 150 milijonov evrov manj denarja, kot bi bilo po ocenah mogoče zanje iztržiti. Vprašanje pa je, ali bo to oceno mogoče kdaj potrditi ali ovreči, saj je ministrstvo oziroma direktorat za informacijsko družbo do zdaj ščitil njegov hrbet in se odkrivanja obtožb še vedno ni lotil. Verjetno zato, ker je ministrstvo s spremembo zakonodaje poskušalo za nazaj legalizirati postopek agencije. Ko smo jih vprašali, kdaj bodo začeli postopek nadzora zakonitosti poslovanja agencije, so odgovorili, da se nanj pripravljajo.

Zakaj pa stvari na agenciji tečejo svojo pot, so nam plastično opisali kar sami, ko nas je zanimalo, zakaj je Akos nenadoma razpisal kar 15 novih delovnih mest za dobro plačana sekretarska in podsekretarska mesta ter zakaj niso zaposlovali v prejšnjih dveh letih. Odgovor neodvisnega regulatorja: »Ker smo hoteli imeti pri tako pomembni aktivnosti izrecno soglasje aktualne vlade.« Pozabili so nam pripeti le kvoto, ki pripada kakšni stranki, ni pa dvoma, da prednjači SMC.

Ko se sprime trojček neodvisna agencija, vodilni igralci na trgu in politika, pa ni prostora za skrb za uporabnike.