Novi Start je zgolj start

Srečen božič, Moskva, se je glasil naslov komentarja, v katerem so v washingtonskem skladu Heritage pospremili zanje žalostno novico, da je ameriški senat ratificiral novi rusko-ameriški sporazum o dodatnem omejevanju strateškega jedrskega orožja.

Objavljeno
26. december 2010 21.18
Boris Čibej, New York
Boris Čibej, New York
Analitiki tega konservativnega mnenjskega središča, ki ima precejšen vpliv na družbenopolitične poglede republikanske opozicije, so zadnje mesece vodili pravo kampanjo proti ratifikaciji sporazuma novi Start, ki sta ga na začetku leta podpisala ameriški in ruski predsednik, Barack Obama in Dmitrij Medvedjev. Čeprav so jih varnostni strokovnjaki, vojaški poveljniki in vsi nekdanji republikanski zunanji ministri prepričevali, da je sporazum velik dosežek za nacionalno varnost, so njegovi nasprotniki še vedno prepričani, da je to božično darilo nekdanji hladnovojni sovražnici, ki da bo zaradi slabih nadzornih mehanizmov goljufala, in nesprejemljivo ameriško samoomejevanje razvoja sistema obrambe pred izstrelki.

Glede na ostro nasprotovanje neokonservativcev je bila potrditev v senatu res uspeh Obamove administracije, ki ji je uspelo pridobiti podporo med nekaterimi republikanci starega kova. Vprašanje je, ali bi ji to še uspelo januarja, ko se bo razmerje sil v kongresu prevesilo še bolj proti desni. Vsekakor pa bo za Obamo neskončno težko ali že skoraj nemogoče, da bi v naslednjih dveh letih izpolnil še kako od svojih predvolilnih in povolilnih obljub ali pobožnih želja o globalni jedrski razorožitvi.

»Da bi dosegli globalno prepoved jedrskih poskusov, si bo moja administracija takoj začela agresivno prizadevati za ameriško ratifikacijo sporazuma o celoviti prepovedi jedrskih poskusov,« je aprila 2009 Obama obljubil v »zgodovinskem« govoru o svetu brez jedrskega orožja. Sporazum, znan tudi s kratico CTBT, ki so ga leta 1996 sprejeli Združeni narodi, je takratni ameriški demokratski predsednik Bill Clinton podpisal, tri leta kasneje pa mu je za ratifikacijo v senatu zmanjkalo kar 15 glasov. Nič bolje ne kaže Obamovi praški obljubi, saj mu je opozicija jasno povedala, da je novi Start največ, kar si je lahko obetal, da bo senat potrdil iz njegovega protijedrskega paketa. Zato ni čudno, da je Obamov strankarski tovariš in predsednik senatnega odbora za mednarodne odnose John Kerry, ki je bil glavni zagovornik ratifikacije novega Starta, pred dnevi izjavil, da o potrditvi CTBT v tem trenutku nihče ne razmišlja.

Novi Start je velik simbolični korak k omejitvi jedrske oborožitve velesil, ki imata v rokah okoli 95 odstotkov tega morilskega orožja. Za človeštvo brez jedrskega orožja pa ta sporazum bolj spominja na stopicljanje na mestu. Čeprav sodobna tehnologija omogoča razvoj jedrskega orožja tudi brez spektakularnega preizkušanja, bo svet že o vsesplošni veljavi CTBT še dolgo le sanjal. Novi Start sicer omejuje število aktivnih strateških jedrskih konic, nič pa ne govori o tistih, ki so pripravljene v bližnjih skladiščih, ali o tistih, ki jih zaradi omejenega dosega imenujejo taktične. Preizkus resnične ameriško-ruske zavezanosti k jedrskemu razoroževanju bi bil sporazum, ki bi omejil število vseh jedrskih konic in izstrelišč, tako strateških kot nestrateških, tako uporabljenih kot uskladiščenih. Pravi velik korak za človeštvo pa bi bil narejen šele takrat, ko se bi za pogajalsko mizo o omejevanju in končni odpravi jedrskega orožja posedle tudi preostale »zakonito« jedrsko oborožene države (Francija, Kitajska in Velika Britanija) in tiste, ki so se do njega dokopale že po tem, ko so monopolistke omejile vstop v svoj elitni jedrski klub (Indija, Izrael, Pakistan in Severna Koreja).