Obrnjena piramida

Čeprav se stara tudi družba, je na spremembe pripravljena morda še slabše kot mi.

Objavljeno
08. maj 2014 21.54
rsi*Simbioza
Brane Maselj, Panorama
Brane Maselj, Panorama
Kakor si boš postlal, tako boš spal, pravi slovenski pregovor. Tudi na staranje se moramo začeti pripravljati že v mladosti. Gre pač za proces, ki zajame vse življenjske sisteme, na žalost tako, da se večina slabih lastnosti telesa in duha s staranjem le še poslabša. Le malo stvari gre na bolje, lahko pa, če se potrudimo, entropične procese lastnega bivanja čim dlje zadržujemo.

Čeprav se hkrati z nami stara družba, je na neizogibne spremembe, ki prihajajo, pripravljena morda še slabše kot mi. Bistveno več, kot da sešteva stolpce statističnih podatkov, ni storila, čeprav smo tudi mi počasi, a komaj kakšen korak za zahodno Evropo, že pred nekaj leti zdrsnili med družbe, v kateri se je starostna piramida obrnila na glavo. In imamo več starostnikov kot vitalne mladeži do 20. leta. Vsak četrti prebivalec Slovenije šteje najmanj 60 let, 17,3 odstotka je starejših od 65 let in vsak 20 prebivalec ima vsaj 80 let, prešteva statistika.

Toda tako kot statistika ne bo spremenila podobe družbe, tudi zdravniški izvidi z najpopolnejšimi krvnimi analizami ne bodo pripomogli k boljšemu zdravju posameznika. Krvna slika, čeprav dobra, pač ne prepreči padca ali zdrsa na spolzkih tleh, kar se starejšemu človeku, kot kaže statistika, zagotovo zgodi vsaj enkrat na leto. In potem nikoli več ni tako funkcionalen kot pred padcem. Zagotovo pa veliko nezgod lahko prepreči le dobro ravnotežje. Toda, za ravnotežje, telesno in duševno, se je treba potruditi; in to drugače kot le z jemanjem zdravil ali reševanjem križank – z gibanjem. Ustvarjeni smo za to, da stojimo in se gibamo, ne pa da sedimo. Da ne govorimo o tem, koliko cenejše je gibanje od zdravil. Tudi če jih subvencionira država, ki več od tega za nas najbrž ne bo storila.