Od izkaznic do programa

Slovenci smo pogoltnili še en težko prebavljiv cmok, ki so ga skuhali nesposobni uradniki.

Objavljeno
02. marec 2015 21.28
Poplave Ljubljana Vič
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Energetske izkaznice so zasejale veliko nejevolje med lastnike stavb. A po uveljavitvi glob je zadeva končana. Slovenci, ki jih k spoštovanju zakonov prisilijo šele kazni, so se prilagodili. Eni tako, da so stisnili zobe, iz denarnice izvlekli najmanj stotaka ali dva ter se postavili v vrsto pred novopečeni ceh, drugi pa tako, da so preprosto spremenili model oddajanja prostorov. Namesto na dolgi rok bodo pogodbo – če jo sklepajo z novim najemnikom ali če je s starim ne morejo zgolj podaljšati, ker do zdaj ni bil prijavljen na istem naslovu – omejili na enajst mesecev. Tako se bodo izognili odvečnemu strošku.

Slovenci smo torej pogoltnili še en težko prebavljiv cmok, ki so ga skuhali nesposobni in vase zaverovani uradniki.

Epizoda z izkaznicami kljub strahovom nepremičninskega trga ni vrgla s tečajev. Na začetku leta se je res zmanjšalo število nepremičninskih oglasov, a so se v nekoliko okrnjenem obsegu hitro vrnili. Očiščeni tistih, ki so služili zgolj sondiranju prodajnih možnosti in kupne moči. Če vemo še, da inšpekcijski nadzor nad izkaznicami za zdaj ni gosto sito, ne le zaradi pomanjkanja kadra, ampak tudi zaradi šele pred kratkim rešene zmede z inšpekcijskimi pristojnostmi, ni mogoče pričakovati večjih ovir pri sklepanju poslov.

Nekaj svežih novic pa kljub temu nakazuje, da se bodo v stanovanjski preskrbi in na trgu nepremičnin začele uveljavljati spremembe. Ne, ne mislimo na pravkar potrjeno indeksacijo, ki bo nepremičnine razvrednotila povprečno za dobro desetino. To je le statistični izračun, ki izraža pretekle cenovne trende in bo podlaga za odmero davka na nepremičnine, ne prej kot leta 2017. Na tržne cene in obseg poslov pa prevrednotenje ne bo neposredno vplivalo, razen kolikor bo utrdilo zavest o zniževanju cen.

V resnici vzbuja upanje informacija, da je ministrica za okolje in prostor Irena Majcen v javno obravnavo poslala dolgo pričakovani dokument, nacionalni stanovanjski program. Kompas, brez katerega je bila država od leta 2009! Če ga bo Majcnovi uspelo uveljaviti in bo dokazala, da stanovanjsko-nepremičninsko področje vendarle ni pastorek na njenem ministrstvu, je lahko to obet ne le za bivanjske in socialne razmere Slovencev, ampak tudi priložnost za oživitev nepremičninskega trga in gradbeništva z multiplikacijskimi učinki na gospodarsko rast. Programu bo morala slediti najmanj sprememba stanovanjskega zakona, pa tudi prostorska, gradbena, davčna in še kakšna zakonodaja.

Ministrici kljub vsem prizadevanjem lahko zdrsne na dveh olupkih. Najprej: tudi najboljše zamisli ne bodo učinkovite, če ji s finančnim ministrom ne bo uspelo izpogajati denarja za njihovo izvedbo. In drugič, ukrepi so zelo medresorski, zato bo nujno temeljito usklajevanje. Temu vlada do zdaj ni bila kos. Da ne bo tako, kot na primer pri energetskih izkaznicah (v pristojnosti ministrstva za infrastrukturo). Te rušijo najemni trg, medtem ko se bo Majcnova trudila za večjo varnost in zanesljivost najemnih razmerij ...

Izkaznice so le uvod v usodnejše dogajanje na nepremičninskem področju.