Odkriti šarm

Le odprta družba, ki vsakomur daje prostor svobode, lahko uspešno zastavlja prihodnost.

Objavljeno
20. julij 2014 15.13
EU-ELECTION/
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Vsak prvi politik tako gospodarsko uspešne države, kot je Nemčija, bi bil občudovan doma in v tujini, fenomen kanclerke Angele Merkel pa ob njeni 60-letnici presega običajne politične klišeje. Še vedno ji ne zaupajo tisti, ki verjamejo, da bi morale države skupne evropske valute skupaj jamčiti za dolgove, saj je Nemčija vztrajala, da mora vsaka zase opraviti s svojimi konkurenčnimi pomanjkljivostmi. Čeprav se spet majejo portugalske banke, je Evropa prav ob rojstnem dnevu nemške kanclerke videti na pravi poti; sama je nesporna voditeljica Evrope in ena najpomembnejših sveta, njena država pa je povrhu zmagala še na svetovnem nogometnem prvenstvu.

Politični šarm Merklove tvori tudi njena javna osebnost brez kančka ošabnosti in trdno na tleh. Hči vzhodnonemškega pastorja je bolj verodostojna od drugih, ko govori o temeljnih dilemah sodobnih družb. »Le odprta, pluralistična družba, ki vsakomur daje prostor svobode, lahko uspešno zastavlja prihodnost,« je pred kratkim govorila študentom pekinške univerze. Takšno nastopanje Kitajci, ki so se na vrh svetovnega gospodarskega razvoja povzpeli z dirigiranim političnim in gospodarskim sistemom, dovolijo redkim državnikom, Merklova pa lahko tudi v Pekingu razširja prepričanje, da si demokracija in rast ne nasprotujeta.

Dokazuje tudi, da gresta lepo skupaj starost in uspeh. »Ni mogoče lagati, stara sem šestdeset let,« je pred 650 povabljenci povedala slavljenka, potem pa namesto k plazu pohval k besedi povabila zgodovinarja Jürgena Osterhammla, ki poskuša zgodovinske dogodke postaviti v širši kontekst. Zgodovine narodov so proizvod svetovne zgodovine, pravi profesor Osterhammel, Angela Merkel pa v tem duhu neutrudno ponavlja, da ima Evropa le sedem odstotkov svetovnega prebivalstva in le četrtino svetovnega BDP, a je njena polovica vse svetovne socialne potrošnje. Ali bomo poskrbeli za veliko konkurenčnost ali pa bomo potonili, doma pa »večna kanclerka« dokazuje, da dobro delo prinaša tudi večjo blaginjo. Skupaj s socialdemokratskimi partnerji optimistične domače proračunske številke izkorišča za širitev pokojninskih, delovnih in drugih pravic, čeprav s tem pri konservativnih kritikih vzbuja strahove.

Ob njeni petdesetletnici je raziskovalec človeških možganov Wolf Singer razlagal o omejenosti človeške sposobnosti predvidevanja, zaradi česar naj bi bila pri pomembnih odločitvah najboljša politika majhnih korakov – in Angela Merkel je na domačem političnem odru, v evrski krizi in drugod že dokazala, da je kraljica takšnega pristopa. »Zgodovinarji ne morejo govoriti o tistem, kar smo preprečili,« je povedala na tokratnem praznovanju. Sestrelitev potniškega letala nad vzhodno Ukrajino in drugi svetovni dogodki pa bodo morda zahtevali pozicije, kakšnih Nemčija še ni zmogla niti sedem desetletij po koncu druge svetovne vojne, in samo upati je, da bo lahko Angela Merkel besede o preprečitvi kriz ponovila tudi ob svoji sedemdesetletnici.