Pred politično krizo

Spremljamo čredo političnih slonov, ki so planili v sobane državnih skrivnosti in začeli lomastiti.

Objavljeno
23. marec 2015 22.28
Zoran Potič, notranja politika
Zoran Potič, notranja politika
Minister za obrambo Janko Veber si je v preteklih dneh in nazadnje danes z objavo delovnega poročila Obveščevalno-varnostne službe (OVS) poskušal reševati kožo z objavljanjem poročil, ki so jih različne službe pripravljale oktobra lani in novembra v sklopu delovne naloge proučevanja pozitivnih in negativnih posledic prodaje Telekoma Slovenije na obrambni in varnostni sistem države. Vprašanje je vsekakor tehtno in pomembno, a ko beremo analize služb ministrstva za obrambo (Mors), zbode v oči njihova splošnost. Če se država odloča na podlagi takih analiz, potem smo res lahko zaskrbljeni.

Drugo, kar je bolj bistveno, je, ali je mogoče zagotovo potrditi očitke komisije, ki je ugotovila, da je Veber z navodilom OVS presegel zakonska pooblastila. Na deklarativni ravni verjetno ni nikakršnega dvoma – vojska, v tem primeru obveščevalna služba Morsa, se v nobenem primeru ne bi smela spuščati v civilno sfero. Na vsebinski ravni pa tudi ni mogoče preslišati argumentov, da je treba izdelati analizo, kaj pomeni privatizacija državnega telekoma za varnostne in obrambne sisteme. Je OVS za to pravi naslov? Lahko se strinjamo, da nikakor ne. A ko beremo vsebino analiz, tudi delovno gradivo OVS, se težko znebimo občutka, da ob »Veberkomu« spremljamo čredo političnih slonov, ki so planili v sobane državnih skrivnosti in zdaj na račun države poskušajo kovati politične točke. Opozicija proti koaliciji, koalicijske stranke pa druga proti drugi.

Danes se je prvič oglasil tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki se je po komaj sedmih mesecih vlade znašel pred največjim izzivom do zdaj. Med vrsticami je dal vedeti, da ga minister Veber ni prepričal in da se ne bo uklonil grožnjam SD o izstopu iz koalicije. Tako smo se znašli pred novo politično krizo.