Pretrgati tišino

Nekdanjih izraelskih vojakov, ki govorijo o grehih »svoje strani«, danes velika večina Izraelcev preprosto noče poslušati. Laže je sovražiti.

Objavljeno
26. julij 2014 19.09
Slovenija, Ljubljana, 19.10.2010. Jure ERZEN fotoreporter in Bostjan VIDEMSEK novinar casnika Delo. Foto: Uros HOCEVAR/Delo
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika
»Nikoli ni bilo tako hudo. Vsa država je v krču. Velika večina pohlevno sledi temu, kar govorijo oblasti. Temu bi lahko rekel vzdušje poslušnosti. Refleksije in dvoma skoraj ni. Kot da bi zavladala slepota,« mi je v četrtek dejal Jehuda Šaul, nekdanji poveljnik pehotnih sil izraelske vojske na zasedenem Zahodnem bregu.

Jehuda je leta 2004 s somišljeniki ustanovil gibanje Breaking the Silence (Pretrgati tišino), ki zadnjih deset let zbira pričevanja izraelskih vojakov, ki so se bojevali na zasedenih palestinskih območjih. Ne le bojevali – sodelovali v nasilju nad palestinskim prebivalstvom, izvajali kolektivno kaznovanje, pomagali vzpostavljati sistem apartheida, kršili mednarodno pravo in hodili po robovih (ali čeznje) vojnih zločinov.

Ena najbolj pogumnih izraelskih nevladnih organizacij je doslej zbrala 950 pričevanj iz vrste vojaških operacij. Tudi iz brutalnih obračunavanj s palestinskim prebivalstvom na območju Gaze v letih 2008 in 2012. Njihova pričevanja so krvavo neposredna, brezkompromisna, udarna. Resnična. Brez balasta. Brez mnenjskih sodb. Brez ideologije & politike. Dejstva o okupaciji. Dejstva o privilegiranih in zatiranih. Dejstva o vojni. Dejstva o ubijanju. Dejstva o bombardiranju. Dejstva o Izraelu. In tudi o Palestini.

Da se ne bi ponovilo. Da bi ljudje dojeli, kakšen zločin je okupacija palestinskih ozemelj. Da bi padli vojaški miti. Da se razbije diktatura sovraštva in propagande. Da bi Izraelci in Palestinci končno začeli živeti vsaj približno normalno.

Predstavniki organizacije Breaking the Silence po vsem Izraelu organizirajo pričevanja v živo, ki so velikokrat podkrepljena tudi z videoposnetki. Za ozaveščeni del izraelskega prebivalstva organizirajo tudi razstave in vodene izlete po vojaško najbolj izpostavljenih točkah zasedenega Zahodnega brega.

V zadnjih letih se je njihovih prireditev udeležilo ogromno ljudi. Bili so močan glas razuma, ki je pritegnil tiste, ki so dvomili o uradni »naraciji« države in vojske, in tudi številne, ki so sami sodelovali v okupaciji palestinskih ozemelj. Okupaciji, ki se je od leta 1967 le še stopnjevala in v zadnjih letih dosegla skoraj popolno dehumanizacijo palestinskega prebivalstva. Še najbolj na območju Gaze, kjer zadnjih dvajset dni izraelske sile bombardirajo palestinsko prebivalstvo enega najbolj gosto poseljenih in hkrati revnih predelov sveta, ki je že skoraj osem let – največji odprt zapor na svetu – pod popolno izraelsko blokado.

A sedanje bombardiranje Gaze ni le najhujše doslej. Je tudi – kljub razmeroma visokemu številu žrtve med izraelskimi vojaki – prva velika operacija izraelske vojske, ki se znotraj izraelske družbe skoraj ne postavlja pod vprašaj. O tem govori Jehuda Šaul, ko govori o »vzdušju poslušnosti« in ko večkrat zapored ponovi, da nikoli ni bilo huje.

»Ozračje sovražnosti se stopnjuje. Ne samo do Palestincev. Tudi do vseh, ki nasprotujejo vojni ali pa imajo drugačno mnenje od večine. Tako v Izraelu še ni bilo. Takšno ozračje je vrhunec doživelo z ugrabitvijo in smrtjo treh judovskih fantov na Zahodnem bregu. Sovraštvo je dobesedno eksplodiralo. To je zdaj čutiti tudi med bombardiranjem Gaze. Da se ne bomo narobe razumeli – Izrael se ima pravico braniti in Hamas je nedvomno teroristična organizacija, a vojna ni rešitev. Še posebej ne, če daleč največjo ceno plačuje civilno prebivalstvo,« nekdanji vojak opisuje razmere v Izraelu, ki je v zadnjih letih skrenil na pota skrajne desnice in za seboj nepovratno pustil sionistične sanje o egalitarni, skoraj socialistični družbi. Izrael je postal ena najbolj razslojenih in nestrpnih družb.

Spremenjene družbene in gospodarske razmere ter vzpon kulture sovraštva še kako občuti tudi Jehudova organizacija, sicer poosebljenje poguma in državljanske odgovornosti. Nekdanjih izraelskih vojakov, ki govorijo o grehih »svoje strani«, danes velika večina Izraelcev preprosto noče poslušati.

Laže je sovražiti.