Skrivnosti peterice

Črnkovič in Krkovič sta danes razočarana spoznala, da pač nista Janša.

Objavljeno
24. februar 2015 21.50
mfe patria
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Po napovedih predsednika ustavnega sodišča (US) Miroslava Mozetiča bo končna odločitev v zadevi Patria znana konec aprila. Trojica obsojenih v tem primeru ima do takrat različen status. Medtem ko Janez Janša od decembra lani nemoteno opravlja svojo poslansko funkcijo, bosta Ivan Črnkovič in Anton Krkovič vsaj še dva meseca v zaporu. US njunima predlogoma za začasno zadržanje prestajanja zaporne kazni namreč ni ugodilo. Večine sodnikov nista prepričala, da jima s tem, ko sta za zapahi, nastajajo težko popravljive škodljive posledice. Njun primer je tako za zdaj drugačen od Janševega, ki ga je US spustilo na (začasno) prostost z utemeljitvijo, da gre za vodjo opozicije, ki mora delovati nemoteno, sicer je demokratični nadzor oblasti okrnjen. To je bila sicer sploh prva taka odločitev US po letu 2003, ko je to določilo merila, kdaj je mogoče zadržati izvajanje pravnomočne sodbe. Črnkovič in Krkovič sta danes razočarana spoznala, da pač nista Janša.

Kljub vsemu je bila današnja odločitev sodnikov, izhajajoč iz dosedanje prakse, pričakovana. Ali na tej podlagi lahko tudi ugibamo, kakšna bo končna odločitev ustavnih sodnikov? Branje ločenih mnenj je zanimivo, iz nekaterih skoraj že jasno izhaja, kako bo kateri od sodnikov glasoval. Večja neznanka je zato tista peterica sodnikov, ki ni napisala ločenih mnenj oziroma se je podpisala pod pritrdilna ločena mnenja.

O ustavnih pritožbah bo po izločitvi Jana Zobca odločalo osem sodnikov. Zna se izkazati, da bo iskanje večine dolgotrajen proces. Primer Patria, ki je že tako in tako politično eksploziven, je tudi po vsebini zelo zahteven. Pred varuhi ustavnosti je namreč veliko pravnih dilem.