Strah pred testiranjem

Strah pred aidsom se je razblinil - to se kaže v pozabljanju na zaščito in testiranje.

Objavljeno
20. junij 2016 19.54
Aids ne izbira - mi pa lahko
Diana Zajec
Diana Zajec

Okužbe s hivom spet naraščajo, epidemija, ki resda ni več usodna, pa znova grozi. V Sloveniji so od januarja do danes postavili toliko tovrstnih diagnoz (zadnji dve pred nekaj dnevi), kolikor jih v običajnih okoliščinah odkrijejo šele malo pred koncem leta.

Sporočilo dogajanja na tem področju medicine je jasno: ker diagnoze okužbe s hivom ne spremlja več predznak usodnosti, je previdnost - z njo pa tudi zaščita pri spolnih odnosih - popustila.

Okužbe pa ne popuščajo, nasprotno, njihov delež se povečuje. In to velja za vse spolno prenosljive bolezni, ne le za hiv. Zdravljenje pa je lahko uspešno le, če okužbo odkrijejo dovolj zgodaj. Znano je, da učinkovito zdravljenje pri osebah s hivom - teh je pri nas okoli 600 - možnost prenosa okužbe zmanjša za 95 odstotkov.

A zdravljenje se lahko začne šele, ko je znana diagnoza. Diagnozo pa je mogoče postaviti s testiranjem. To je pri nas na voljo anonimno in tudi brezplačno, da bi preprečili širjenje okužbe, človeka s to diagnozo, ki predstavlja sinonim za socialno smrt, pa zavarovali pred diskriminacijo, ki ima v slovenski družbi še vedno prevladujoči domicil.
Toda mnogi se kljub temu ne upajo odločiti za testiranje, marsikdo se o diagnozi ne upa pogovoriti niti s svojimi najbližjimi. Navsezadnje se celo v zdravstveni sferi še vedno najdejo posamezniki, ki s hivom pozitivnimi nočejo imeti opravka, čeprav prenos okužbe z upoštevanjem osnovnih previdnostnih ukrepov ni mogoč.

Ponovno naraščanje okužb s hivom zelo jasno kaže, kako z lahkoto pri človeku čustva prevladajo nad razumom in ozaveščenostjo, čeprav se zaradi takšnega preobrata lahko mimogrede znajde na kocki ne le njegovo, ampak tudi zdravje ali življenje drugih, njemu ljubih ljudi.

Aids je pred tremi desetletji in pol, ko je bila medicina povsem nemočna pri obvladovanju izbruha tedaj usodne bolezni, pogojene z okužbo s humanim virusom imunske pomanjkljivosti, spremljal strah. Ta je pripomogel k bolj samozaščitnemu obnašanju pri prakticiranju tveganih spolnih navad. K bolj dosledni uporabi kondomov, k zmanjšanju promiskuitete, k trdnejšim partnerskim zvezam - tudi ali predvsem pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Ti so še vedno, čeprav je hiv postal obvladljiv in ozdravljiv, tem okužbam najbolj izpostavljeni.

Danes pa se je strah pred aidsom razblinil v nič - to se kaže v pozabljanju na zaščito in na testiranje. Mnogi posamezniki tudi takrat, ko jih prešine misel, da bi se bilo dobro odločiti za testiranje, tega ne naredijo. Zgolj zato, ker vedo, kako velika stigma jim grozi, če bi testiranje pokazalo, da so hiv pozitivni.

Odnos do te bolezni, ki resda ni več smrtna, a lahko izjemno poslabša kakovost življenja obolelega, se mora spremeniti - tako z vidika družbe kot z vidika tistih skupin prebivalstva, ki so okužbi najbolj izpostavljene.
Le tako bo mogoče zaustaviti trend zbolevanja, da ta ne bi izbruhnil v novi epidemiji.