Trio

Vrh treh voditeljev je uvertura v težko politično jesen.

Objavljeno
22. avgust 2016 15.58
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer
Voditelji treh največjih držav evroobmočja so se danes sestali na italijanski letalonosilki Giuseppe Garibaldi v Sredozemlju; težko si je predstavljati bolj blindiran, bolj eskortiran in bolj pitoresken vrh. S simboliko nabita je tudi sama lokacija: italijanski premier Matteo Renzi je gostil nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskega predsednika Françoisa Hollanda na otoku Ventotene blizu Neaplja, kjer je pred 75 leti nastal manifest »svobodne in enotne Evrope«. Trojica se je poklonila Altieru Spinelliju, enemu prvih, ki je gojil federalistično vizijo prihodnje Evrope. Toda realpolitika srečanja je turobna – je poskus novega zagona Unije, ki je v večji konfuziji kot kdajkoli prej.

Trio, in to je že tretje trilateralno srečanje po brexitu, je tačas evropski direktorij. Po odhodu Velike Britanije se je tik ob Nemčiji in Franciji pozicionirala Italija; prej so ji odrekali prostor ob velikih, v novih razmerjih moči je zraven, za hip je Renzi postal zmagovalec brexita.

Medtem aktualni pogovori v Tirenskem morju trasirajo pot za vrh Evropske unije v Bratislavi v sredini septembra, ima vse niti v rokah kanclerka. Ta teden ima pomenljivo natrpan diplomatski urnik, v šestih dneh se bo srečala s 15 evropskimi voditelji: s šefi vlad v Tallinu, Pragi in Varšavi, nato z voditelji Nizozemske, Finske, Švedske in Danske, v baročnem gradu Meseberg bo gostila premiere Avstrije, Bolgarije, Hrvaške, Slovenije.

Na vrhu diplomatske agende je Evropa po brexitu, vendar tudi gospodarska rast, nov zagon evropskih institucij, varnost in priseljenci. Kljub krčevitem ustvarjanju vtisa o enotnosti, obstajajo globoke razlike celo med največjimi: Renzi terja manj varčevanja, Merkel vztraja pri paktu stabilnosti, Hollanda zanima predvsem varnost. Evropo čaka težka, težka politična jesen.