Varnostna paradigma

Blejski strateški forum odpira globalne teme, zmanjšuje slovensko ozkost.

Objavljeno
05. september 2016 22.35
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer

Varnost je postala hitro hlapljiv material. Število terorističnih napadov v Evropi se je zgostilo in razgradilo kopreno samozadostnosti Zahoda, prepričanje, da so atentati in trupla vedno tam nekje daleč. Ljudje umirajo v Cannesu, Bruslju, Münchnu, kot umirajo v Bejrutu, Bagdadu, Tripolisu. Države ne morejo več zagotoviti varnosti, dejavnikov nestabilnosti je preveč, regionalna in globalna tveganja nenehno obstajajo; lahko se zgodi kjerkoli, kadarkoli. V ozračju tesnobe vladata zmeda in bojazen glede beguncev, prevladujoči občutek je strah, negotovost v Evropi povečujejo brexit in širši kontekst konfrontacije Zahoda z Rusijo ter vojni v Siriji in Ukrajini.

Negotovo prihodnost je vzel pod drobnogled tudi letošnji blejski strateški forum. Postal je najpomembnejša mednarodna konferenca v regiji, edina vélika razprava o mednarodnih odnosih – v slovenski prostor in mentaliteto, zamejeno s sosedskimi odnosi, je vnesel širšo perspektivo in globalne teme. Včeraj popoldne se je politični del foruma začel z osrednjo razpravo voditeljev o varnosti in vodenju v vse bolj negotovem mednarodnem okolju. Razprave razpirajo širok nabor problemov: integracije in dezingracije, vse večje in vse bolj uničujoče moči v rokah vse manjših skupin, v spreminjajočih se taktikah terorizma oziroma v rokah tako imenovanih običajnih radikalcev. Horizont povečujejo problematika človekove varnosti, naravnih virov, od vode do geopolitike energije.

Po enajstih letih je blejski strateški forum nekoliko zbledel: ni več govorcev, kakršni so bili na začetku, prenekatera obravnavana tema se je izpela. In vendar je utemeljen pomislek organizatorjev: brez vsakoletne konference bi bili prikrajšani za relevantne razprave o mednarodnih odnosih, brez katerih ne moremo razumeti ne sebe ne drugih. Vsakoletne debate nam kažejo soodvisnost sveta, ves svet je zaprt v eni škatli.