Z njim je težko, brez njega v opozicijo

Plenković je v tem trenutku edina resna politična osebnost v HDZ z velikim koalicijskim potencialom.

Objavljeno
13. junij 2017 20.21
Željko Matić
Željko Matić

Več kot mesec dni si je hrvaški premier Andrej Plenković (HDZ) mrzlično prizadeval vzpostaviti novo parlamentarno večino, da bi dobil podporo za imenovanje štirih novih ministrov. Ko mu je le uspelo, pa je sledil nov šok.

Nezadovoljen s koalicijo s HNS je odstopil minister za zunanje zadeve in politični sekretar stranke HDZ Ivo Stier, mož, s katerim se je Plenković podal v prevzem HDZ. Pri vsem tem lahko zgolj ugibamo, koliko Stierja moti sama HNS, ki jo je – potem ko so iz nje izstopili Vesna Pusić in še trije poslanci, ki so ji bili blizu – težko imeti za kaj drugega kot za nekakšno interesno skupino, in koliko dejstvo, da se Plenković o tem ni posvetoval z njim. Nič kaj zgovorni Stier ne daje izjav, njegova napoved, da še vedno podpira Plenkovića, da odhaja v sabor in da bo ostal politični sekretar, pa pomeni ustanovitev frakcije znotraj HDZ. Plenković Stierja ne more preprosto izključiti iz stranke pa tudi ne zamenjati na položaju političnega sekretarja, saj si bo moral znova prizadevati za vzpostavitev parlamentarne večine, kar pomeni boj za vsako roko, da bi lahko na koncu potrdil novo ministrico Marijo Pejčinović Burić. Stier se ne zavzema samo za neokonservativne družinske in moralne vrednote, temveč tudi za nadaljnjo demokratizacijo stranke, ki bi vključevala neposredne volitve vseh strankarskih teles, kar bi se lahko na koncu sprevrglo v očitni upor proti Plenkoviću.

Sicer pa Stier ni edini, ki mu ne ugaja spreminjanje HDZ v sodobno desnosredinsko evropsko stranko, ki bo namesto svetovnonazorskih vojn vodila realno politiko in ki bo odprta za sodelovanje z liberalnimi in tudi socialdemokratskimi strankami. Zaradi takšne politike je Plenković že ostal brez dveh skrajno desnih poslancev. Pa vendar se tudi tisti v HDZ, ki jim je Plenković trn v peti, nečesa še kako dobro zavedajo. Brez njega ne bi bili na oblasti in, kar je še pomembneje, brez njega ne morejo zmagati na prihodnjih volitvah. Plenković je v tem trenutku edina resna politična osebnost v HDZ z velikim koalicijskim potencialom, ki pa ga lahko uniči neugoden razplet v primeru afere Agrokor. Ne glede na očitno verodostojnost in dokazano veščino v zakulisnih igrah znotraj stranke Stier nima karizme, krščansko-demokratske vrednote, za katere se zavzema, pa v dobrem delu članstva HDZ nimajo kakšne posebne teže. Zagotovo pa ne obstajajo vrednote, zaradi katerih bi bili pripravljeni iz svojih rok izpustiti oblast, pa naj bo ta še tako razmajana.

Če seveda ne bo znova postala dvomljiva parlamentarna večina, čemur se želi Plenković za vsako ceno izogniti. Pa ne zato, ker bi dosegel slabši rezultat kot na prejšnjih volitvah, temveč zato, ker bi v skladu z volilnim zakonom težko dosegel nadpolovično večino. To pa pomeni, da se bo ponovilo tisto, kar smo že videli. Plenković, ki volilni zakon pogosto omenja kot vzrok, da ne more razpisati novih volitev, se zavzema za njegovo spremembo, vendar je tudi zanjo potrebna parlamentarna večina, pri čemer pa številnim poslancem, celo tistim, ki ga zdaj podpirajo, še zdaleč ni do novih volitev. Sicer še vedno ostaja podpora SDP, ki bi morda utrla pot tudi večinski koaliciji, a je ta v tem trenutku še najmanj verjetna.