Zadnji krog pekla

Prva se je podpisala NLB, preostali 
bodo »padli« 
kot domine ...

Objavljeno
13. junij 2013 22.25
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Mercator bo v devetem krogu (pekla) dosegel točko, s katere se lahko začne proces očiščevanja (purgatorij). Že včeraj se je v popolni tajnosti kot prva pod prodajni sporazum podpisala NLB, in to z dovoljenjem vlade. Današnja odločitev nadzornikov Pivovarne Laško – njihovo soglasje je tudi formalno nujno – je povsem predvidljiva, saj soLaščani kot skupina v tem procesu največji in najtrdnejši člen v prodajni verigi. Preostali bodo »padli« kot domine ...

Na strani prodajalcev tokrat med usklajevanjem prodajnega sporazuma z Agrokorjem ni bilo čutiti posebnega nasprotovanja. Za spoznanje živčnosti je morda povzročila le torkova rokohitrska zamenjava nadzornega sveta NLB, a je zdaj vendarle jasno, da uprava o prodaji lahko odloči avtonomno, brez formalne privolitve nadzornikov. Ker pa gre za velike denarje in »sistemsko družbo«, je počakala na zeleno luč lastnice, nove nadzornike pa bo obvestila naknadno.

V bistvu bi tokrat uspeh lahko ogrozilo predvsem navzkrižje interesov med prodajalci in bankami upnicami, saj je prodajni proces zapleten zaradi hkratnega prestrukturiranja Mercatorjevih dolgov. Ki je, da je jasno, največji takšen zalogaj v Evropi. Uprava Mercatorja se o refinanciranju pogaja s 55 bankami, večinoma iz tujine. A slišati je, da so pogajalci na vseh ravneh pokazali dovolj umirjenosti in razuma, rezultat pa so menda tudi solidne varovalke v korist družbe. Čeprav radi primerjamo osmi in deveti krog prodaje Mercatorja in poudarjamo razliko v ponujeni kupnini, je treba priznati, da gre za dve povsem različni zgodbi. Uprava ciljne družbe je zdaj proaktivna, politične opozicije pa skoraj ni. Položaj prodajalcev in bank je zdaj neprimerno slabši, a tudi Mercator ni več, kar je bil. Večina deležnikov je priromala v deveti, najbolj peklenski krog pekla, zato se je preprosto moral zgoditi preboj v vice. Desetega kroga ni.