Zlomljeni kolk

V škodo starejših so glasovali predstavniki zavarovancev in delodajalcev.

Objavljeno
14. maj 2014 00.24
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Veliko zaupanje v Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, katere generalni direktor Samo Fakin vedno na vsa usta razglaša, da deluje v dobro zavarovancev, je omajano. Pod njegovim vodstvom je javna zdravstvena blagajna močno spremenila zdravstvene pravice v škodo starejših, večinoma nemočnih bolnikov. Brez takojšnje rehabilitacije po odpustu iz bolnišnice je še verjetneje, da umrejo kmalu po zlomu kolka.

Zgodilo se je 25. marca, na dan, ko je z velikim pompom pred novinarji odstopila enomesečna ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza. A je kljub odstopu prav ona v naslednjih dneh spremembe pravic podpisala. Za obsežno spremenjena pravila so dvignili roke tudi predstavniki zavarovancev, mnogi med njimi upokojenci, ki jih bodo prvi preizkusili v praksi. In v oči bode, da ni prav nikogar zanimalo, kaj o spremembah zdravljenja mislijo zdravniki. Za zdravljenje zlomljenega kolka imajo strokovne smernice, a jih v zdravstveni blagajni niso upoštevali. Kakšna ironija.

Na zmanjšanje pravic so opozorili zdravniki. »To je administrativno in nasilno prekinjanje procesa zdravljenja zloma kolka, podobno, kot da bi ZZZS odločil, kdaj je treba bolnika odklopiti z aparatov za osnovne življenjske funkcije,« je povedal Klemen Grabljevec, eden od avtorjev priporočil za zdravljenje te poškodbe.

Vsaj deset let je že od tega, ko so pravniki nedvoumno povedali, da skupščina zdravstvene blagajne ni pravi organ za odločanje o zdravstvenih pravicah. Zdaj se je to potrdilo.

Prav bi bilo, da si zapomnimo: zdravniki so se zavzeli za bolnike, ne zavarovalnica!