Zrcalna slika

Skupni denar lije v potokih za odvetnike in pravosodni aparat. A to družbe ne bo moralno prenovilo.

Objavljeno
06. november 2014 19.22
Zdravstvo, pacienti, bolnice.... Ljubljana 16. julij 2014. 22. julij 2014.
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) je ovadil Vzajemno zdravstveno zavarovalnico zaradi laži in s tem goljufanja pri prodaji zavarovanj za diagnozo rak. Ali gre za poslovno goljufijo, kar je v poslih kaznivo dejanje, ali ne, bo najbrž ugotavljalo sodišče, če bo tožilstvo zadevo sprocesiralo do njega. Da je to gotovo laž, so iz prve roke dokazali številni, tudi podpisana novinarka. Agenti, ki delajo za Vzajemno, so se zavarovancem lagali, da so se pravice iz obveznega zavarovanja zmanjšale, zato da se je treba še dodatno zavarovati. Poleg dveh zavarovanj – obveznega in dopolnilnega – bi to bilo že tretje zavarovanje za zdravljenje v bolnišnici. ZZZS, ki je skrbnik obveznega zavarovanja, je stopil v bran zakonu: ovadil je Vzajemno in njenega podizvajalca, podjetje Finmart Direkt.

Dogodek je brez primere v zgodovini odnosov med javno blagajno in zasebno Vzajemno. Ta je sicer zasebna zgolj formalno, saj ne moremo govoriti, da je nekaj, kar je v lasti več kot polovice odraslih državljanov Slovenije in nad čimer je tudi zakonsko izražen javni interes, po vsebini zasebno. V bran zakonu in s tem v bran državljanov bi zato lahko stopil kdorkoli v državi, na primer predsednik vlade ali vsaj ministrica za zdravje. Pa ni.

Vzajemna je po izvoru hčerinska družba ZZZS (ustanovljena z njegovim denarjem), nato pa politično (zakonsko) osamosvojena. Od takrat so z njo same težave. V času predsednika uprave Marka Jakliča se je z Vzajemno ukvarjala dobesedno vsa država: mediji, zavarovanci, vse politične stranke, vlada, parlament in vsa sodišča po vrsti, vključno z vrhovnim. Polno desetletje smo novinarji odtekanje zdravstvenega denarja iz Vzajemne v različne druge kanale pripisovali kriminogenim upravam. Proti vsem njim so zdaj uvedeni številni sodni postopki, vodstvo Vzajemne je prenovljeno, lahko bi se vse začelo »na novo«. Toda ne. Kaže, da se je v Vzajemno in njeno poslovanje vgradilo nekaj nezdravega. Zdaj je dobilo le novo preobleko.

Vzajemna je v resnici slovenska družba v malem. Ne samo kot največja zavarovalnica na Slovenskem, ki vključuje več kot 830.000 zavarovancev, ampak prav zaradi večne delikvence in sprenevedanja. Ustanovljena z namenom političnih zlorab, ki so se prelevile v uresničevanje ozkih zasebnih finančnih interesov, zdaj pa v množično agresivno prodajo novih zavarovanj malim ljudem z lažjo v ustih, je pravo zrcalo slovenske družbe.

Ta čas lije skupni denar (zdravstveni in davkoplačevalski) v potokih za odvetnike in pravosodni aparat. Pa zato ne bo več pravice in družba ne bo popolnoma nič bolj urejena. Javnost je že vse pomešala in ni več jasno, kdo so pravi kriminalci, kdo pa samo iz političnih, maščevalnih ali koristoljubnih razlogov preganjani posamezniki. Postopki so zgrešili namen. Moralna prenova družbe tako ne bo dosežena.

Čeprav se vsakršnim spremembam vsi upirajo, bo vendarle treba nekaj narediti. V zdravstvu na primer ukiniti vsebinsko zgrešeno dopolnilno zavarovanje in področje zasnovati bolj evropsko. Tokratna vlada ima sicer ukinitev v načrtu, a imele so jo tudi že prejšnje, pa niso nič naredile.